Mest lest

Nyhetsbrev


Bildet: Partikler fra Oslo-luften fanget opp i et ventilasjonsanlegg i et bolig- og næringskompleks i hovedstaden. De nye Camfil City-Flo filterne stopper også en god del av gassene i byluften.

GK med strakstiltak i Bergen

15.01.10: På grunn av den spesielle forurensingssituasjonen i Bergen, vil GK intensivere utskiftingstakten til de nye City-Flo XL-filterne i byen.

viewer.jpg

Bildet: City-Flo filteret fra Camfil Farr.

Av Birgitte Sofie Henriksen

Camfil Farr-produktet som ble presentert for markedet etter sommeren i fjor er utviklet spesielt med tanke på luftforurensing i storbyene. Kulde og fravær av vind har bidratt til at situasjonen i Bergen har blitt ekstrem, selv om tungt forurenset byluft er en konstant utfordring. 
Norges Astma- og allergiforbund krever at det blir iverksatt adekvate tiltak, og frykter at flere personer kan utvikle astma på grunn av den dårlige luftkvaliteten.  

Tar halvparten av gassene
Folk i risikogrupper i Bergen er blitt oppfordret til å holde seg innendørs de siste dagene, men heller ikke innendørs har luften nødvendigvis vært fri for skadelige gasser. 


City-Flo XL er spesialtilpasset ventilasjonssystemer i bygg i storbymiljø. Det reduserer ikke bare partikkelforurensing, men også gassforurensing. Administrerende direktør i KA Rustad som markdsfører produktene, Aksel Smith, nevner en rekke ulike gasser som blir redusert av filteret, som flyktige organiske forbindelser (VOC) og polyaromatiske hydrokarboner (PAH) som igjen inneholder en mengde enkeltgasser hvorav noen er svært kreftfremkallende. Andre gasser i uteluften kan være svoveldioksid, nitrogendioksider, karbonmonoksid, karbondioksid og bly. I tillegg oppstår ozon som et reaksjonsprodukt.

- Disse gassene kan reduseres med opp til 50 prosent i City-Flo-filterne, avhengig av type gass, konsentrasjon og brukstid, sier han til VVS aktuelt. 

Konkurransedyktig
Filteret som erstatter vanlig posefilter, lagerføres i standarddimensjoner, og skal ifølge Smith passe rett inn i rundt halvparten av ventilasjonsaggregatene. De skal også være konkurransedyktige både pris- og designmessig, samtidig som de er mer energieffektive enn forgjengeren som både var dyrere og krevde et høyere trykk. Smith forteller at Oslo vil bruke filterne i skoler og barnehager, og GK er i ferd med å gå over til City-Flo XL i sine service-kontrakter. Han understreker imidlertid at dette filteret er spesielt beregnet på byluft, og ikke nødvendigvis riktig løsning i et bygg midt på Hardangervidda. 

Opptatt av bedre inneklima
Kommunikasjonsrådgiver i GK Norge, Cathrine Tjensvoll sier til VVS aktuelt at man nå vil få en fortgang i utskiftingen til de nye filterne i Bergen, på bakgrunn av den spesielle situasjonen der de siste ukene.

- Vi er opptatt av å forbedre inneklimaet til de som befinner seg i byene som nå opplever stor luftforurensning. For en ansatt som oppholder seg mange timer innendørs på kontoret, er inneklima en vesentlig miljø faktor. Det er viktig at luften inne er av en kvalitet som ivaretar menneskers helse og evne til å prestere i det daglige, sier Jan Kinserdal, adm.dir i GK Norge AS, i en pressemelding.




Redaktør: Bjørn Laberg

Redaksjonsleder: Anton Granhus

Nettredaktør: Birgitte Sofie Henriksen

Ansvarlig redaktør: Pål Engeseth

Utgiver: Byggfakta DOCU

Værftsgaten 7

Pb 1024, 1510 Moss

Tlf 69 91 24 00

Produsert av Pixelhospitalet AS