Boligsalgsrapporten vil bli innført

Publisert: 10 Des 2014
Av Carl O. Geving, administrerende direktør i Norges Eiendomsmeglerforbund
Og Tormod Boldvik, styreleder Norges Eiendomsmeglerforbund
Rapporten vil bli innført i januar 2015 fordi dette er en av de viktigste forbrukerreformene i norsk bolighandel på lang tid. Både eiendomsmeglere, takstmenn og forbrukermyndigheter stiller seg bak rapporten.
Det er riktig at rapporten ikke blir obligatorisk, fordi det krever hjemmel i lov. Men rapporten blir en standard som alle aktørene stiller seg bak, og det er gode grunner til det: I dag ender opp mot 25 prosent av alle boligtransaksjoner med konflikt. Når vi vet at det hvert år omsettes cirka 140 000 boliger i Norge til en samlet verdi av cirka 400 milliarder kroner, aner vi omfanget av problemer og utgifter til tvisteløsning.
Mange av disse tvistene kunne vært unngått. Ved å innføre den nye boligsalgsrapporten regner man med å redusere konfliktnivået vesentlig. Erfaringer viser at god teknisk tilstandsanalyse reduserer konfliktnivået med rundt 20 prosent. Vi i Norges Eiendomsmeglerforbund (NEF) er trygge på at økt bruk og enda bedre tilstandsrapporter vil bidra til at de gode resultatene også viser seg i stor-Oslo, som mye av debatten nå kretser rundt.
Hele 80 prosent av oss eier vår egen bolig. Bolighandelen er den viktigste økonomiske disposisjonen nordmenn gjør. ”Nordmenns favoritthobby er å bytte bolig med hverandre”, har Venstres Sveinung Rotevatn treffende sagt det. Situasjonen er likevel den at mange forbrukere har et lite bevisst forhold til hva man kan forvente når man kjøper en brukt bolig ”som den er”. Det ender ofte med krangel, og stor belastning for forbrukerne.
Det har lenge vært bred enighet blant ansvarlige fagfolk, organisasjoner og myndigheter om behovet for et verktøy som kan redusere usikkerheten og konfliktnivået i bolighandelen. I store deler landet har man tatt i bruk en teknisk tilstandsvurdering som har beredt grunnen for den mer omfattende vurderingen basert på «Norsk Standard 3600» som kommer i 2015, i første omgang for eneboliger, rekkehus og flermannsboliger. Erfaringene har vært gode, men viser samtidig at det er behov for å øke kvaliteten og sikre kompetansen, hvilket nå skjer.
Blir boligsalgsrapporten dyr? Det nye rapportformatet er testet ut bredt. Resultatene viser at kvalifiserte takstmenn i gjennomsnitt bruker 10 arbeidstimer på å vurdere tilstanden på en normal enebolig. Det er liten grunn til å anta kostnader opp i mot de høyeste anslagene som har blitt kommunisert. Vi er sikre på at en god teknisk tilstandsanalyse er en lønnsom investering, og at den frie konkurransen om takseringsoppdrag vil gi en markedsmessig tilpasning av prisen. Partene i bolighandelen bruker betydelige beløp på å forsikre seg mot konsekvensene av skjulte feil og mangler. Selgerne velger fra en innholdsrik meny av salgsfremmende tiltak. Vi anser god teknisk tilstandsanalyse som både salgsfremmende og konfliktreduserende, og er igjen sikre på at gode tilstandsrapporter er verdt prisen.
Det er mange fordeler for selger. Med tilstandsrapport kan selger dokumentere at en eldre bolig er godt vedlikeholdt. Og vi vet at kjøper er mer villig til å by når det ikke hefter stor usikkerhet ved boligens tekniske tilstand, også når det er dokumentert oppgraderingsbehov. NEF representerer nær 3000 profesjonsutøvere i bolighandelen. Våre medlemmer skal jobbe for tryggere bolighandel. Det er våre medlemmer som skal vurdere tilstandsrapport i det konkrete oppdrag. Derfor er vi opptatt av at kvaliteten på tilstandsvurderingen må være god, og at implementeringen skjer på en måte som sikrer både forbrukernes og profesjonsutøvernes beste interesser.
Så lenge det er hensiktsmessig med tilstandsrapport for å avdekke boligens tekniske tilstand, vil eiendomsmegleren anbefale selgeren å gjøre det. Er det åpenbart uhensiktsmessig, f.eks. ved transaksjoner mellom nærstående, skal ikke megleren anbefale tilstandsrapport. Når det er naturlig å anbefale tilstandsrapport skal megleren opplyse selger om fordelene ved å innhente slik rapport, men selger er ikke forpliktet til bruke tilstandsrapport. I de tilfellene selger lar være å bruke tilstandsrapport må megler sørge for at kjøper er kjent med at boligens tekniske tilstand ikke er dokumentert.
Uenigheten mellom Eiendom Norge, Norges Takseringsforbund og Nito Takst dreier seg om en avtale mellom disse partene om hvordan det praktiske samarbeidet om reformen skal skje. Samtidig uttrykker alle at de vil stille seg bak reformen. Det betyr at reformen vil bli iverksatt, uavhengig av avtaleparters diskusjon om bindinger og respektive parters roller ved innføringen. NEF er ikke part i avtalen, men vi vil bidra til en effektiv innføring av boligsalgsrapporten i 2015. Det er til forbrukernes beste, og det er forbrukerne vi eiendomsmeglere er til for.
-
Nilsson Haras kåret til Årets Lærebedrift 2023
– Bare det å få lovt til å være en av de seks firmaene som var med i sluttkampen var stort for oss, og så til slutt sitte igjen som vinner er jo bare helt fantastisk, sier daglig leder Kato Lidahl i Nilsson Haras AS.
-
VB og Storebrand inngår strategisk samarbeid
VB Gruppen og Storebrand signerer en strategisk samarbeidsavtale om å samarbeide i forsikrings- og skademarkedet.
-
Tilbyr rammeavtale på utskifting av vannmålere
AKTUELLE PROSJEKTER: Asker kommune utlyser konkurranse om rammeavtale på utskifting av vannmålere i kommunen.
-
Utfordrende prosjekt baner vei for plussenergibygg
FAGARTIKKEL: I Bærum er det oppført et demobygg som er en del av EU-prosjektet Cultural-E. SINTEF bidrar med å definere løsninger for plussenergibygninger under norske forhold.
-
Norsk Vann på «lobbytur» til Stortinget
Norsk Vanns nye direktør, Ragnhild Aalstad, fikk med seg avgått direktør Thomas Breen som guide og døråpner på Stortinget nylig.
-
Støtter opp om svenske batterifabrikker
SVERIGE: Den svenske regjeringen bevilger flere millioner for å legge til rette for batterifabrikkene rundt om i landet.
-
Canes Holding AS kjøper opp VVS Prefab AS
Canes Holding AS kunngjør i dag oppkjøpet av VVS Prefab AS, et ledende selskap innen prefabrikkering av VVS-løsninger. Samtidig endres selskapsnavnet til Canes Prefab AS.
-
Brødrene Dahl åpner nytt servicesenter på Sofiemyr
For å dekke området fra Bryn til Ski enda bedre, flytter Brødrene Dahl servicesenteret sitt fra Langhus til Sofiemyr tett på E6.
-
Markant økning i antallet konkurser i Mai
Etter et knalltøft første kvartal ser konkursøkning ut til å bli noe mer moderat i Q2. Men det var fremdeles en markant oppsving i antall konkurser i mai – og det er særlig byggebransjen som sliter.
-
Kvinnelige ansatte - en forutsetning for et sterkt Heidenreich
KRONIKK: - Heidenreich er bevisst på betydningen av å ha flere kvinner ansatt i selskapet. Vi anerkjenner styrken som kommer med en mangfoldig arbeidsstyrke, der ulike perspektiver og erfaringer bidrar til å skape et dynamisk og innovativt miljø.
Aktivitetskalender
-
Datoene er klare for VA Messene 2024
Årets VA Messer er over og kan atter en gang vise til svært gode resultater. Datoene for neste runde i 2024 er nå satt. -
Vil sette vann på agendaen
21-24 juni arrangeres Kongsberg Agenda. Her vil Ulefos sammen med Xepto sette vann på agendaen. -
Inviterer til Legionella-webinar
I samarbeid med Eurofins inviterer SGI Compliance AS til webinar om «Innføring i Legionellakontroll» 7. juni 2023. -
Inviterer til Ventistål ARENA
Ventistål inviterer til «Ventistål ARENA – Mulighetenes møteplass», 26.-27. oktober på The QUBE, Gardermoen. -
Klart for ny Multifagmesse
Den 1. juni inviterer 10 fremtredende aktører innen VVS, energi og ventilasjon til «Multifagmesse 2023» i Bergen. -
Integra inviterer til årskonferanse
Integra arrangerer Årskonferanse 2023 den 23. mai på Rebel i Oslo. I tillegg til formelt årsmøte byr arrangøren på et spennende fagprogram, samt både mat og mingling. -
Deltakerrekord på VA-dagene
Totalt 135 VA fagfolk møttes på VA-dagene 2023. SG PAM Norge satset på en utvidet fagkonferanse. Arrangørene er storfornøyde med både program og deltakerantall. -
AVK og Pipelife samarbeider om Vann & Miljø 2024
To markedsledere innen VA samarbeider om konferansen Vann & Miljø 2024. Målet er å skape en felles faglig arena for miljø, kompetanse og digitalisering. Konferansen vil være i Tønsberg 17.–18. april neste år. -
Inviterer til "RoomVent 2024"
"Healthy Air Together". Det er temaet for verdens viktigste konferanse innen ventilasjon og inneklima. Den 23.-26. april neste år møtes forskere og næringsliv på Nordbygg-messen for Scanvacs "RoomVent 2024". -
Vil kickstarte ombruk innen VVS med seminar
I BAE-næringen dukker det stadig opp nye ombruksinitiativer, men lite i stor skala, og sjeldent for VVS spesifikt. -
Hvordan redusere vannskaderisiko i fremtidige bygg?
SINTEF Community, Rørentreprenørene Norge (RørNorge), Fagrådet for våtrom (FFV) og Direktoratet for byggkvalitet (DIBK) inviterer til Norsk Vannskadedag 2023. -
- Dette er et velfungerende messekonsept
VA-MESSENE 2023: Utstillerne under årets VA messe i regi av VA- og VVS produsentene VVP er udelt positive til messekonseptet og gjennomføringen av de ulike messene så langt. -
Rensing for milliarder i Drammensregionen
VA-MESSENE 2023: Lier, Asker og Drammen kommuner går sammen om et nytt avløpsrenseanlegg for Drammensregionen. -
Solid løft for VA-messene
VA-MESSENE 2023: Med 800 besøkende på dagens VA messe på Gardermoen bIe det et solid løft for messearrangørene VA- og VVS produsentene VVP. -
«Fuktfamilien» samles til seminar
Hva skjer hvis man slår av strømmen i en moderne hytte? Dette blir ett av mange spennende temaer på Nasjonalt fuktseminar i Oslo 19. april. -
Snart klart for VKE-konferanse
VKE-konferansen og årsmøte arrangeres 4. mai 2023 på Clarion Hotel Oslo i Bjørvika. Temaet for VKE-konferanse 2023 kompetanse i bransjen – hva trenger vi?
Aktuelle prosjekter
-
Tilbyr rammeavtale på utskifting av vannmålere
AKTUELLE PROSJEKTER: Asker kommune utlyser konkurranse om rammeavtale på utskifting av vannmålere i kommunen. -
Tilbyr rammeavtale innen vannprøvetaking og overvåking
AKTUELLE PROSJEKTER: Forsvarsbygg utlyser konkurranse om rammeavtale på tredjepartskontroll av vannprøvetaking og -overvåkning etter forurensingsloven. -
Viken utlyser byggautomasjonsprosjekt
AKTUELLE PROSJEKTER: Viken fylkeskommune søker totalentreprenør til utskifting av automatikk- og SD-anlegg ved Nadderud vgs. -
Tilbyr rammeavtale på rådgivningstjenester
AKTUELLE PROSJEKTER: Ås kommune tilbyr rammeavtale for kjøp av rådgivningstjenester knyttet til reservevannsprosjekt i Ås og Frogn. -
Tilbyr rammeavtale på filter og reimer
AKTUELLE PROSJEKTER: Lillestrøm kommune utlyser konkurranse om rammeavtale for leveranse av ventilasjonsfilter og reimer. -
Utlyser ventilasjonsprosjekt
AKTUELLE PROSJEKTER: Tromsø kommune søker entreprenør til ventilasjonsprosjekt ved Tromsdalen skole. -
Ønsker oppgradering av tilluftsystem ved NRVA
AKTUELLE PROSJEKTER: Nedre Romerike vann- og avløpsselskap IKS (NRVA IKS) søker totalentreprenør til oppgradering av tilluftsystemet. -
Tilbyr rammeavtale på vedlikehold av ventilasjons- og varmeanlegg
AKTUELLE PROSJEKTER: FREVAR KF tilbyr rammeavtale på vedlikehold og reparasjon av varmepumper, AC, ventilasjon m/varmeveksling, isvannsanlegg og vannbåren varme. -
Utlyser VA-entreprise i Moss
AKTUELLE PROSJEKTER: Moss kommune utlyser VA-prosjekt, inkludert ny vannledning og spillvannsledning. -
Utlyser bergvarmeprosjekt ved barnehage og skole
AKTUELLE PROSJEKTER: Porsgrunn kommune utlyser konkurranse om etablering av bergvarmepumper (væske/vann) ved Flåtten barnehage og Grønli skole. -
Tilbyr VA-entreprise i Eidsvoll kommune
AKTUELLE PROSJEKTER: Øvre Romerike Innkjøpssamarbeid utlyser entreprise på VA-prosjekt i Eidsvoll kommune. -
To Asker-skoler skal energioppgraderes
AKTUELLE PROSJEKTER: Asker kommune utlyser konkurranse om energisparetiltak på Vollen skole og Vettre skole. -
Tilbyr totalentreprise på energieffektivisering
AKTUELLE PROSJEKTER: Vestfold og Telemark fylkeskommune søker totalentreprenør på energieffektivisering ved Vest-Telemark VGS, Dalen. -
NTNU tilbyr rammeavtale innen NoDig
AKTUELLE PROSJEKTER: NTNU i Trondheim tilbyr rammeavtale på rørfornying med strømperenovering. Arbeidene utføres som generalentreprise. -
Ønsker tilbud på ventilasjon i svømmehall
AKTUELLE PROSJEKTER: Larvik kommune tilbyr entreprise på utskifting av ventilasjonsanlegg i svømmehallen på Lardal ungdomsskole. -
Tilbyr rammeavtale på rørleggertjenester
AKTUELLE PROSJEKTER: Frogn kommune tilbyr rammeavtale på entreprenørtjenester knyttet til rørleggertjenester.
Bransjekommentar
-
Utfordrende prosjekt baner vei for plussenergibygg
FAGARTIKKEL: I Bærum er det oppført et demobygg som er en del av EU-prosjektet Cultural-E. SINTEF bidrar med å definere løsninger for plussenergibygninger under norske forhold. -
Kvinnelige ansatte - en forutsetning for et sterkt Heidenreich
KRONIKK: - Heidenreich er bevisst på betydningen av å ha flere kvinner ansatt i selskapet. Vi anerkjenner styrken som kommer med en mangfoldig arbeidsstyrke, der ulike perspektiver og erfaringer bidrar til å skape et dynamisk og innovativt miljø. -
- Slik har den russiske krigføringen rammet vann og avløp i Ukraina
KRONIKK: - Jeg skal fortelle om situasjonen med vann og avløp i hjemlandet. Nærmere bestemt i tre byer, samt i Donbas-regionen. -
Ny sveisestandard - praktiske erfaringer
FAGARTIKKEL: Ett og et halvt år med den nye sveisestandarden NS-INSTA 2072. Hva er erfaringene og forskjellene i praktisk bruk? -
- Kommuner må kunne premiere grønne bygg
KRONIKK: Et grønt skifte trenger flere økonomiske gulrøtter. Da er det synd at regjeringspartiene stemmer mot å gi kommunene mulighet til å gi grønne bygg redusert eiendomsskatt. -
- Plastflasker bør ikke bli til rør
BRANSJEKOMMENTAR: - Å lage filtstrømper av resirkulerte drikkeflasker kan virke som en god idé. Men det er det ikke. -
- Branntetting av rør er en livsviktig prosess
FAGARTIKKEL: - Branntetting av rør er et viktig tiltak for å redusere skadeomfanget ved en brann. Spørsmålet er hvem som sitter med ansvaret for at det blir fulgt opp og gjennomført. -
På tide å tenke nytt om boligventilasjon?
BRANSJEKOMMENTAR: - Fraværet av plasskrevende aggregat og kanaler har gjort desentral boligventilasjon populært ved rehabilitering og oppgradering av boliger. -
- Mye feil på skjøter med elektromuffesveis
FAGARTIKKEL: - Vann- og avløpsetaten i Oslo kommune fant feil på 16 av 18 skjøter med elektromuffesveis. Særlig på DN355 var det mye feil. Hvorfor? -
- Viktig at energisparing støtter et godt inneklima
FAGARTIKKEL: - Dårlig luftkvalitet og ubehag er en farlig kombinasjon og kan redusere læringen med mange prosent. -
- Takk for alt dere har lært meg om Norges viktigste infrastruktur
BRANSJEKOMMENTAR: - For fire år siden begynte jeg i jobben som direktør i Norsk Vann. Noe av det jeg husker best fra den første tiden er hvor lite jeg skjønte av VA. -
Duktile rørdeler til besvær
FAGARTIKKEL: Skjøter der PE møter duktile rørdeler – populært kalt "blågods" – er en gjenganger i lekkasjer og driftsproblemer. -
- Mange gode grunner til å sveise mer PE med High Force-metoden
FAGARTIKKEL: PE-sveising med High Force-metoden (SHP) går fortere, og gir flere meter ledning pr arbeidstime – uten å gå på kompromiss med kvalitet. -
Trykktesting til besvær
FAGARTIKKEL: - Konsekvensene for å ha liten kunnskap om trykktesting kan bli fatale og få store negative konsekvenser. -
- Det kreves konkrete mål for å øke kvinneandelen i installasjonsbransjen
KRONIKK: Innen 2024 skal antallet kvinner i Assemblins produksjon i Norge dobles, fra 50 til 100. Det kan virke som et ambisiøst mål i en mannsdominert bransje, men vi er overbevist om at det kreves konkrete mål for virkelig å lykkes med å tiltrekke seg kvinner til vår sektor. -
Dilemmaer innen boligventilasjon
FAGARTIKKEL: Prosjektet Healthy Energy-efficient Urban Ventilation utforsker muligheter og utfordringer for god ventilasjon i blokkleiligheter, med særlig vekt på håndtering av fukt og matos.
Kurs og Seminarer
-
Datoene er klare for VA Messene 2024
Årets VA Messer er over og kan atter en gang vise til svært gode resultater. Datoene for neste runde i 2024 er nå satt. -
Vil sette vann på agendaen
21-24 juni arrangeres Kongsberg Agenda. Her vil Ulefos sammen med Xepto sette vann på agendaen. -
Inviterer til Legionella-webinar
I samarbeid med Eurofins inviterer SGI Compliance AS til webinar om «Innføring i Legionellakontroll» 7. juni 2023. -
Inviterer til Ventistål ARENA
Ventistål inviterer til «Ventistål ARENA – Mulighetenes møteplass», 26.-27. oktober på The QUBE, Gardermoen. -
Klart for ny Multifagmesse
Den 1. juni inviterer 10 fremtredende aktører innen VVS, energi og ventilasjon til «Multifagmesse 2023» i Bergen. -
Integra inviterer til årskonferanse
Integra arrangerer Årskonferanse 2023 den 23. mai på Rebel i Oslo. I tillegg til formelt årsmøte byr arrangøren på et spennende fagprogram, samt både mat og mingling. -
Deltakerrekord på VA-dagene
Totalt 135 VA fagfolk møttes på VA-dagene 2023. SG PAM Norge satset på en utvidet fagkonferanse. Arrangørene er storfornøyde med både program og deltakerantall. -
AVK og Pipelife samarbeider om Vann & Miljø 2024
To markedsledere innen VA samarbeider om konferansen Vann & Miljø 2024. Målet er å skape en felles faglig arena for miljø, kompetanse og digitalisering. Konferansen vil være i Tønsberg 17.–18. april neste år. -
Inviterer til "RoomVent 2024"
"Healthy Air Together". Det er temaet for verdens viktigste konferanse innen ventilasjon og inneklima. Den 23.-26. april neste år møtes forskere og næringsliv på Nordbygg-messen for Scanvacs "RoomVent 2024". -
Vil kickstarte ombruk innen VVS med seminar
I BAE-næringen dukker det stadig opp nye ombruksinitiativer, men lite i stor skala, og sjeldent for VVS spesifikt. -
Hvordan redusere vannskaderisiko i fremtidige bygg?
SINTEF Community, Rørentreprenørene Norge (RørNorge), Fagrådet for våtrom (FFV) og Direktoratet for byggkvalitet (DIBK) inviterer til Norsk Vannskadedag 2023. -
- Dette er et velfungerende messekonsept
VA-MESSENE 2023: Utstillerne under årets VA messe i regi av VA- og VVS produsentene VVP er udelt positive til messekonseptet og gjennomføringen av de ulike messene så langt. -
Rensing for milliarder i Drammensregionen
VA-MESSENE 2023: Lier, Asker og Drammen kommuner går sammen om et nytt avløpsrenseanlegg for Drammensregionen. -
Solid løft for VA-messene
VA-MESSENE 2023: Med 800 besøkende på dagens VA messe på Gardermoen bIe det et solid løft for messearrangørene VA- og VVS produsentene VVP. -
«Fuktfamilien» samles til seminar
Hva skjer hvis man slår av strømmen i en moderne hytte? Dette blir ett av mange spennende temaer på Nasjonalt fuktseminar i Oslo 19. april. -
Snart klart for VKE-konferanse
VKE-konferansen og årsmøte arrangeres 4. mai 2023 på Clarion Hotel Oslo i Bjørvika. Temaet for VKE-konferanse 2023 kompetanse i bransjen – hva trenger vi?
Produktnyheter
-
Lanserer Mitsubishi Gussuri
Mitsubishi Electric lanserer den nye ekstremt stillegående luft-luft vamepumpen Gussuri. -
Lanserer LK Gulvvarmelist Combi
LK Systems presenterer brukervennlige gulvvarmelister av 100 prosent gjenvunnet materiale, som er snille mot både miljøet og installatøren. -
C·BATH – en ny baderomsopplevelse fra Cosentino
C·Bath er et nytt merke fra Cosentino og består at to konsepter – The Bathelier, et eksklusivt konsept skapt av anerkjente designere fra hele verden, og C·Bath Studio, Cosentinos egen visjon. -
TECE lanserer håndlagd betjeningsplate i industrielt design
PRODUKTNYHET: Betjeningsplaten TECEsquare er en favoritt blant arkitekter og forbrukere som vil skape et moderne og personlig baderom. Nå suppleres serien med en industriell variant i rustet stål, hvor hver betjeningsplate bearbeides for hånd. -
A. Bergli AS med nytt gulvvarmesystem
PRODUKTNYHET: A. Bergli AS lanserer Varmtech Mini Comfort, lavtbyggende gulvvarmesystem. Total byggehøyde uten overgulv er 25mm. -
Lanserer nye baderom fra Ballingslöv
PRODUKTNYHETER: Baderomserien Lessmore fås nå i utførelsen dus gul. Servantskapet tilbys i 3 forskjellige bredder – 60, 80 og 100 cm. -
Bruker radondata til å optimalisere ventilasjon
Gjennom kontinuerlig overvåking av radonnivået i lokaler, kan SPIRIT radonsensor sørge for lavt radonnivå i arbeidstiden. -
TECE lanserer lav innbyggingssisterne
TECE følger trenden og lanserer en ny lav innbyggingssisterne. Den passer i mindre baderom, og gjør det mulig å ha en benkeplate – hele veien fra toalettet til et ovenpåliggende servant. -
GROHE lanserer SPA-serie
GROHE lanserer GROHE SPA – en ny serie kvalitetsprodukter som skal sikre personlig velvære, avslapping og eksklusive spaøyeblikk på badet. -
Lanserer nye Geberit AquaClean Sela i matt hvit
PRODUKTNYHET: Geberit har nå lagt til et dusjtoalett i sitt matte hvite sortiment. AquaClean Sela vil være tilgjengelig i den elegante og moderne fargen fra 1. april 2023. -
I dag lanseres NOBB Leverandør
- Endelig skriver vi 24. mars, og klokken 09:00 kunne vi åpne den nye versjonen av NOBB Leverandør for våre leverandørkunder. -
UWANO godt mottatt i Norge
Høsten 2021 lanserte Mitsubishi Electric varmepumper sin nye toppmodell, UWANO. Modellen har en fabrikkgarantert varmekapasitet helt ned til -30 grader og er testet på et av Norges kaldeste steder: Drevsjø. -
Designa lanserer fronter fra Nature by Designa
Designa lanserer nå helt nye fronter i et unikt design med utsøkte detaljer og finish. Baderomsinnredningen er kledd i naturmaterialer og gløder med sine fingertappede fronter i eik. -
Lunos desentral ventilasjon får trådløs styring
Det nye ventilatordekslet inneholder trådløs kommunikasjon og kan kobles direkte til 230 Volt så man slipper kabling mellom ulike rom. -
Tapwell utvider produktsortimentet
Sammen med Note Design har Tapwell utviklet et helt nytt sortiment av håndkletørkere, samt to nye overflater på blandebatterier til kjøkkenet. -
- Velg riktig radonmåler
På eiendommer med ventilasjon kan radonnivået variere kraftig, avhengig av om ventilasjonen er slått på eller ikke. For å optimalisere ventilasjonen på arbeidsplasser og skoler, er det derfor viktig å velge rett radonmåler.
Nyttekjøretøy
-
Heidenreich tar grep for å nå hårete mål om utslippskutt
Heidenreich har en målsetning om å redusere sine utslipp med minimum 70% innen 2030. Nullutslippsløsninger innenfor transport er et av de viktigste tiltakene for å redusere de totale utslippstallene. -
- Sjokkerende dårlige intensiver
Under Arendalsuka har støtte og insentiver til elektriske varebiler vært et hett tema. RSA mener nullutslippsmålene i 2025 for el-varebiler kun kan nås dersom varebil-intensiver økes betraktelig, på linje med andre europeiske land. -
Først ut med helelektriske Ford E-Transit
De tre første kundeleverte E-Transit i Norge, som nylig ble utlevert hos Kverneland Bil i Stavanger, skal nå settes inn i den daglige driften og levere kontorrekvista og forbruksmateriell til bedrifter i Stavanger og Sandnes-regionen i Rogaland. -
Ford Transit Custom blir helelektrisk
Ford tok i dag nok et stort og viktig skritt på veien mot en helelektrisk fremtid da Ford Pro avslørte de første detaljene om den nye helelektriske E-Transit Custom. -
Fortsetter å sponse Norges Hyggeligste Håndverker
– Vi er svært fornøyd med fortsatt å være hovedsponsor for en kåring som skaper så mye engasjement og stolthet hos håndverkerne, sier Ingvild Øversveen, markedssjef for Volkswagen Nyttekjøretøy i Harald A. Møller AS. -
Først ute med «grønn rørinspeksjon»
JTR Gruppen, med hovedkontor på Nærbø, har fått overlevert sin første helelektriske rørinspeksjonsbil. Trolig er dette den første bilen i sitt slag i Norge. -
Har overtatt Fiat, Alfa Romeo og Jeep i Norge
Fra og med 1. desember 2021 har Bertel O. Steen overtatt importen av bilmerkene Fiat, Alfa Romeo og Jeep til Norge. -
Ford avduker neste generasjon av Ford Ranger: Smartere, tøffere og enda mer praktisk i bruk
Ford avduket i dag den smarteste, tøffeste og mest kapable Ranger pickup som noensinne er utviklet. -
Ranger i fire spesialutgaver
I løpet av året har Norge og Europas mest solgte pickup så langt i år, Ford Ranger, kommer i fire nye spesialutgaver. Nå skal de nye variantene prøvekjøres av europeisk presse. -
Tvinges til å kjøpe flere biler
Dagens regelverk tvinger KTV Group-eier Kennet Nilsen til å kjøpe flere biler enn han trenger. Årsaken er seteavgiften. Et baksete koster bygg og anleggsbedriften 674 000 kroner. -
Salgsstart på elektriske EQV varebil
Mercedes-Benz EQV varebil er et elektrisk alternativ med høyt fokus på komfort. Bilen har en rekkevidde på opptil 357 kilometer (WLTP), og kan hurtiglades med opptil 110 kW. Prisene starter på kr. 689.900,- og den kan bestilles allerede nå. -
Nye Ford E-Transit skal snart testes av norske kunder
Norge er et av tre land hvor den nye helelektriske varebilen Ford E-Transit snart skal tas i bruk i et stort kundetestprosjekt som gjennomføres i Europa. -
Ford lanserer to nye Ranger-spesialvarianter: Stormtrak og Wolftrak
Ford Ranger var Norges mest solgte pickup i Norge i fjor. Til høsten kommer den i ytterligere to spennende og eksklusive spesialvarianter: Ranger Stormtrak og Ranger Wolftrak. -
Toyota er Norges mest kjøpte bilmerke i første kvartal
Med over 6000 nyregistrerte biler så langt i år, topper Toyota listen over landets mest populære bilmerker ved å være størst både på person og varebil. -
Satser på elektriske varebiler
Bilansvarlig Ståle Thuv i Assemblin kunne uka før påske ta imot de første seks av i alt 32 nye, elektriske varebiler. -
Ford lanserer smarte speil for varebiler
Nå kan du få ettermontert et smart bakspeil til Transit Custom og 2T Transit. Speilet gir deg full oversikt bakover dersom du har varebil uten vindu bak eller fullastet bil.