Dukker opp med bok om undervannsledninger

Publisert: 20 Apr 2022
Av Odd Borgestrand
Derfor blir det for første gang i Hallingtreffs 25-årige historie høytlesning, der forfatteren selv leser fra boka «Undervannsledninger – utfordringer og løsningsmuligheter». I programmet for tirsdag 14.juni står «Boklansering» på programmet kl. 15.50. Dette blir siste programpost drøyt 300 deltakere runder av fagdagen på Vestlia Resort. Det blir garantert også en festlig avrunding før jubileumsmiddagen i Vestliahallen. Tom A. Karlsen er kjent for de underfundige formuleringene om det som skjer nettopp under bakken og i dette tilfelle på havets-, innsjøenes- eller elvenes bunn.
– Vann er vakkert. Uten vann i terrenget forsvinner mye av skjønnheten, sier 70-åringen som har levd med vann og ledningsnett hele sitt voksne liv.
Han har viet sitt liv til orientering og VA-faget, og har vært en viktig ressurs også for plastrør-produsentene Hallingplast og Pipelife.
De optimale løsningene
- Vårt kall blir å finne de optimale løsningene ut fra hensynet til miljø, teknikk og økonomi. Vi står ikke bare ovenfor tekniske og miljømessige utfordringer, men også administrative / organisatoriske.
De største hindringene for en effektiv vannbransje er gjeldende lovverk og offentlig saksbehandling. Vi står bakerst i køen til tross for våre leveranser av verdens viktigste næringsmiddel og til tross for at det er penger i Sareptas krukke, sier Tom A. Karlsen og siterer seg selv fra VA-bransjens egen Rørbloggen, i regi av Hallingplast.
Etter en mannsalder i faget ønsker han å veilede fagfolk i temaet undervannsledninger, og selvfølgelig går han grundig til verks.
Fra land til vann
De moderne undervannsledningene gjorde sitt inntog i takt med utviklingen av ledningsmaterialet polyetylen (PE). Dette fleksible og robuste plastmaterialet muliggjorde installasjon av undervanns-ledninger med minimal bruk av undervannsarbeider med dykkere. Mesteparten av arbeidsinnsatsen kunne gjøres på land og på vannoverflaten, forklarer han innledningsvis i boka som vil bli offisielt presentert under årets Hallingtreff.
- Undervannsledningene ble konkurransedyktige mot landledninger, siden de i hovedsak kunne installeres direkte på sjøbunnen og de ga mulighet for kortere og enklere traseer for ledningene.
Norge var på grunn av sin natur med elever, sjøer, fjorder og hav tidlig ute med å ta i bruk undervannsledninger av PE. De første anleggene ble etablert allerede på 1960 tallet, forteller Tom A. Karlsen.
Lett materiale
Siden PE materialet har en egenvekt som er mindre enn vann, vil ledningene flyte opp til vannoverflaten dersom de ikke belastes med vekter av et annet materiale.
I hovedsak er det benyttet betonglodd av ulike typer, men blytråd og stålvekter har også vært benyttet. Siste utvikling i denne sammenheng er Hallingplast sitt patenterte system med integrert belastning i rørveggen, betegnet SESU og SESU-XL. Tom A. Karlsen husker godt et møte i 2008 på Hallingplast der spørsmålet om ferdig vektede sjøledninger ble luftet for første gang. Hallingplast hadde da lært seg teknikken med å kjøre kapperør med en blylisse under kappa. Bly var imidlertid problematisk rent miljømessig. Da startet jobben med å erstatte bly med en type mineral, og mineralet som ble valgt i pilotprosjektene var barytt.
Pilotprosjekt på hjemmebane
Pilotprosjektet ble gjennomført rett utenfor produksjonslokalene til Hallingplast i Ål i Hallingdal i slutten av oktober 2013. Kommunen skulle etablere ny vannledning til Kleivi Næringspark, og i stedet for et tradisjonelt graveprosjekt langs Riksvei 7 ble 6.800 meter med ferdig vektet vannledning senket i hele Strandafjordens lengde for å levere rent vann til Kleivi og en håndfull gårdsbruk langs RV 7. Sjøledningen i Strandafjorden skal holde i minst 100 år, men rent produksjonsteknisk er metoden nå videreutviklet. Nytt produksjonsutstyr er kjøpt inn og justeringer i selve konstruksjonen av rørene er foretatt.
Ut til kystkommunene
De nye sjøledningene ble godt mottatt, spesielt av kystkommunene, som umiddelbart så fordelene i selve anleggsfasen.
- Det var imidlertid en utfordring å nå fram med budskapet om at kostnadene i betydelig grad ble flyttet over fra entreprenør til produksjonsledd. Entreprenørene sparte mye tid ved å få ferdig vektede rør. Dessuten fikk de hele produktet fra èn og samme leverandør, og transportmessig kommer alt fra samme sted. Rør som blir belastet med lodd kommer fra to ulike leverandører og to ulike leveranser. For tiltakshaver er det dessuten lettere å forholde seg til èn leverandør.
Rådgivere og ledningseierne som ser fordelene har i langt større grad enn tidligere begynt å beskrive ferdig vektede sjøledninger inn i prosjektene, forklarer Tom A. Karlsen.
Etterspørselen etter ledninger i større dimensjoner kom også forholdsvis raskt. Utstyr ble kjøpt inn for å kunne produsere ledninger opp til 315 mm, og i 2015 var tiden moden for å se på muligheten for å øke dimensjonen opp til det dobbelte. Valget falt på å fylle tomrommet mellom medierør og varerør med olivin, og produktet fikk navnet SESU XL.
På dypt vann i Mjøsa
Gjøvik kommune ble pilotkommune. Kommunen lyste i 2019 ut en entreprise for leveranse av en sjøledning som skulle være reservevannforsyning opp mot Biri. Med Mjøsa som nærmeste nabo innså man at sjøveien var en kostnadseffektiv og rask måte å etablere denne ledningen på.
Det dukket imidlertid opp en utfordring når man skulle krysse flere parallelle hovedstrømkabler på 220 meters dyp innenfor et definert område i Mjøsa. Her så man en stor risiko dersom betongloddene havnet på kabelen og skadet disse. Løsningen ble å benytte det nyutviklede SESU-XL-røret, hvor belastningen er påført hele røret, og er omsluttet av et glatt PE-rør. Denne løsningen ble også benyttet i landtaket ut fra Gjøvik, hvor det var brådypt ned til 220meter, der jordras var en utfordring fra tidligere. Et ras kunne ta tak i betongloddene og rive ledningen tvers av. Det glatte SESU-XL røret, fylt med olivin ville derimot ikke ha samme problem. Olivin er et viktig industri-mineral og nærmere 50 prosent av verdens produksjon av olivin skjer i Norge. Olivin benyttes mest som ballast innen offshore, men benyttes også for å dekke til forurensede områder i havnebassenger. Olivin er også et tilsetningsmateriale til betong, blant annet til de store gassrørforbindelsene i Europa.
Bildet: Pilotprosjektet med SESU XL ble gjennomført på 220 meters dyp i Mjøsa i oktober 2020. Foto: Odd Borgestrand
Store dimensjoner
SESU XL-navnet dekker dimensjonene fra 355 mm og foreløpig opp til 800 mm som medierør i PE100 RC. Teknisk sett er det ingenting i veien for å utvide dimensjonene ytterligere, men det betyr nye investeringer i produksjonsutstyr.
Vann- og avløpssektoren er hovedmarked for SESU XL, men Hallingplast leverer også for bruk til sjøkabler. Her kan nevnes leveranse for Nexans til Dundee i Skottland med 800 meter sjøkabler fra flytende vindmøller. Bruksområdet for SESU-rørene, inkludert kabelrør og XL vil bli stadig større, og Hallingplast tror selskapet bare har «pirket i overflata» foreløpig. Hver leveranse blir spesialtilpasset med tanke på belastningsgrad og rørklasse, både på medierør og varerør. SESU XL er med andre ord foreløpig ingen lagervare, opplyser Tom A. Karlsen.
Boka som presenteres under Hallingtreff er en etterlengtet lærebok i legging av sjøledninger, og Hallingplast var ikke i tvil om hvem som skulle stå som forfatter av boka. Det måtte bli Tom A. Karlsen, som likevel må dele noe av æren med gründerne i Hallingplast, med Steinar Tragethon i spissen.
-
Tilbyr rammeavtale innen byggautomasjon
AKTUELLE PROSJEKTER: Norges miljø- og biovitenskapelige universitet (NMBU) tilbyr rammeavtale for service- og driftstjenester innen byggautomasjon.
-
Tilbyr rammeavtale knyttet til VA-sjøledninger
AKTUELLE PROSJEKTER: Hvaler kommune tilbyr rammeavtale for entreprenørtjenester knyttet til utlegging, reparasjon, dykkerkontroll og vedlikehold av sjøledninger for vann og avløp.
-
Resirkulerer brannslukkere med nytt og innovativt luftrensningssystem
Miljø Norge har utviklet en sirkulær gjenbruksmodell for brannslukkere som kan spare samfunnet for 15 000 tonn CO2 årlig. Med innovative og energieffektive løsninger fra GK har de fått produksjonen opp på beina.
-
Presenterer ny enøkstøtte til yrkesbygg og boligselskap
Enova melder om tre nye programmer som har som mål å fremme energieffektivisering i eksisterende bygg.
-
Bravida og ASKO bygger fryselager på Tiller
ASKO har valgt Bravida som totalleverandør av elektro, rør, automasjon og ventilasjon når deres nye, automatiserte fryselager bygges på Tiller i Trøndelag.
-
Fremje etablerer seg i Innlandet
Fremje er et rådgivende ingeniørfirma med spesialisering og kompetanse innen VVS, energi og slokkeanlegg. Planen er å etablere et kontor i Innlandet i første halvdel av 2024.
-
Randem & Hübert AS inngår i Currentum
Randem & Hübert AS blir et heleid datterselskap av Currentum fra oktober i år, og har store ambisjoner i det norske ventilasjonsmarkedet.
-
Enova øker støtten til varmesentraler
Enova lanserer høyere støttesatser og maksimal støtte heves fra to til ni millioner kroner. – Dette applauderer vi, understreker daglig leder Rolf Iver Mytting Hagemoen i Varmepumpeforeningen.
-
- Neste 50-årsflom kommer ikke om 50 år
KRONIKK: - Byggherrer i offentlig og privat sektor bør oppdatere sine kalkyler, og vurdere om de har gjort det de kan for å beskytte seg mot vannskader.
-
- Vi er godt forberedt på krav om digitale miljødata
Pipelife har digitalisert sine miljødeklarasjoner (EPD-er), og er klar for å levere miljødata i et standardisert og interoperabelt format.
-
Heidenreich med ny butikk på Brobekk
Heidenreich fortsetter sin satsning på fysiske butikker og den nye Heidenreich- butikken på Brobekk ble åpnet 19. april.
-
Ny Channel Marketing Manager i Schneider Electric
Lydie Soares (41) startet i april som Channel Marketing Manager i Schneider Electric Norge med ansvar for markedsaktiviteter med elektrogrossister.
-
Skjerpede EU-krav ny i f-gass-forordning
EU kommisjonen publiserte 5. april utkast til ny f-gass-forordning. EU foreslår her både innstramninger og nye forbud mot f-gasser.
-
VVS Norge kan bli partner med Mestergruppen
I et møte med eierbedriftene i VVS Norge presenterte Mestergruppen sitt tilbud om et mulig strategisk partnerskap, der VVS Norge vil inngå i en større sammenslutning bestående av frittstående medlemsbedrifter hos ledende aktører innen bygg og anlegg.
-
Nordbygg er tilbake
Den fire år lange ventetiden er over – 26. april åpnes dørene til det Nordbygg i Stockholm. VVS aktuelt kommer også denne gang til å dekke messen redaksjonelt.
-
Våtromsekspert har «kommet hjem»
PROFILEN: Da Fagrådet for Våtrom skulle finne sin nye daglige leder var det èn mann som pekte seg ut blant søkerne. VVS-ingeniøren Vidar Hellstrand er ikke mer beskjeden enn at han skal fylle rollen med sin allsidige bakgrunn innen nettopp våtrom.
Aktivitetskalender
-
Sammen om nytt kurssenter i Stavanger
Nå kan du ta en rekke typer varmepumpekurs hos Panasonic i Stavanger – takket være et samarbeid mellom Panasonic og NOVAP. -
Programmet for KUMdagene er klart
Ulefos arrangerer KUMdagene 25. og 26. oktober 2023. Nå er det innholdsrike programmet klart, og vil omfatte mer enn gategods, etter ønske fra fjorårets deltakere. -
Olimb Anlegg med vellykket fagtreff
Årets åpne dag, i regi av Olimb Anlegg AS, ble like vellykket som fjorårets arrangement. Bedriften stilte ut borerigger, maskiner og utstyr som brukes i No-Dig. -
NoDig-konferansen 2023
29. og 30. november samles NoDig-bransjen til konferanse i Drammen. I to dager vil bransjen blant annet diskutere teknologiutvikling og fremtidsutsikter for grøftefri rørfornyelse. -
Bodø Energi blir vertskap for Fjernvarmedagene
FJERNVARMEDAGENE URBAN ENERGI 2023: Mens hele Bodø forbereder seg på rollen som europeisk kulturhovedstad neste år, varmer Bodø Energi opp med vertskapsrollen for årets utgave av Fjernvarmedagene Urban Energi. -
Datoene er klare for VA Messene 2024
Årets VA Messer er over og kan atter en gang vise til svært gode resultater. Datoene for neste runde i 2024 er nå satt. -
Vil sette vann på agendaen
21-24 juni arrangeres Kongsberg Agenda. Her vil Ulefos sammen med Xepto sette vann på agendaen. -
Inviterer til Legionella-webinar
I samarbeid med Eurofins inviterer SGI Compliance AS til webinar om «Innføring i Legionellakontroll» 7. juni 2023. -
Inviterer til Ventistål ARENA
Ventistål inviterer til «Ventistål ARENA – Mulighetenes møteplass», 26.-27. oktober på The QUBE, Gardermoen. -
Klart for ny Multifagmesse
Den 1. juni inviterer 10 fremtredende aktører innen VVS, energi og ventilasjon til «Multifagmesse 2023» i Bergen. -
Integra inviterer til årskonferanse
Integra arrangerer Årskonferanse 2023 den 23. mai på Rebel i Oslo. I tillegg til formelt årsmøte byr arrangøren på et spennende fagprogram, samt både mat og mingling. -
Deltakerrekord på VA-dagene
Totalt 135 VA fagfolk møttes på VA-dagene 2023. SG PAM Norge satset på en utvidet fagkonferanse. Arrangørene er storfornøyde med både program og deltakerantall. -
AVK og Pipelife samarbeider om Vann & Miljø 2024
To markedsledere innen VA samarbeider om konferansen Vann & Miljø 2024. Målet er å skape en felles faglig arena for miljø, kompetanse og digitalisering. Konferansen vil være i Tønsberg 17.–18. april neste år. -
Inviterer til "RoomVent 2024"
"Healthy Air Together". Det er temaet for verdens viktigste konferanse innen ventilasjon og inneklima. Den 23.-26. april neste år møtes forskere og næringsliv på Nordbygg-messen for Scanvacs "RoomVent 2024". -
Vil kickstarte ombruk innen VVS med seminar
I BAE-næringen dukker det stadig opp nye ombruksinitiativer, men lite i stor skala, og sjeldent for VVS spesifikt. -
Hvordan redusere vannskaderisiko i fremtidige bygg?
SINTEF Community, Rørentreprenørene Norge (RørNorge), Fagrådet for våtrom (FFV) og Direktoratet for byggkvalitet (DIBK) inviterer til Norsk Vannskadedag 2023.
Aktuelle prosjekter
-
Tilbyr rammeavtale innen byggautomasjon
AKTUELLE PROSJEKTER: Norges miljø- og biovitenskapelige universitet (NMBU) tilbyr rammeavtale for service- og driftstjenester innen byggautomasjon. -
Tilbyr rammeavtale knyttet til VA-sjøledninger
AKTUELLE PROSJEKTER: Hvaler kommune tilbyr rammeavtale for entreprenørtjenester knyttet til utlegging, reparasjon, dykkerkontroll og vedlikehold av sjøledninger for vann og avløp. -
Tilbyr rammeavtale innen NoDig
AKTUELLE PROSJEKTER: Tinn kommune tilbyr rammeavtale på strømperenovering, utblokking og boring av vann- og avløpsledninger. -
Utlyser ventilasjonsprosjekt ved Re vgs.
AKTUELLE PROSJEKTER: Vestfold og Telemark fylkeskommune søker totalentreprenør for prosjektering og levering av komplette ventilasjonsaggregat for Re videregående skole. -
Tilbyr kjøle- og varmeprosjekt i Haugesund
AKTUELLE PROSJEKTER: Haugesund kommune utlyser konkurranse om rehabilitering av kulde- og varmesentral i Haugesund Ishall. -
Søker ITB-ansvarlig og teknisk rådgiver
AKTUELLE PROSJEKTER: Tønsberg kommune søker ITB-ansvarlig og teknisk rådgiver til byggingen av nye Presterød skole. -
NRVA søker ITB-koordinator
AKTUELLE PROSJEKTER: Nedre Romerike vann- og avløpsselskap (NRVA) søker ITB-koordinator til nytt biogassanlegg i Lillestrøm kommune. -
Søker totalentreprenør til ny pumpestasjon
AKTUELLE PROSJEKTER: Sola kommune inviterer til åpen tilbudskonkurranse om anskaffelse av pumpestasjon for spillvann. -
Tilbyr sprinklerprosjekt i Bodø
AKTUELLE PROSJEKTER: Bodø Havn KF utlyser totalentreprise på sprinklerprosjekt. Konkurransen gjelder nytt tørranlegg. -
Tilbyr rammeavtale på konsulenttjenester
AKTUELLE PROSJEKTER: Orkland kommune i Trøndelag tilbyr parallelle rammeavtaler på konsulenttjenester innen veg, vann, avløp og miljø. -
Utlyser varmepumpeprosjekt ved Nøtterøy vgs
AKTUELLE PROSJEKTER: Vestfold og Telemark fylkeskommune (VTFK) utlyser totalentreprise for anskaffelse av nytt varmepumpeanlegg ved Nøtterøy vgs. -
UiT tilbyr rammeavtale innen ventilasjon
AKTUELLE PROSJEKTER: Universitetet i Tromsø, UiT Norges arktiske universitet, tilbyr rammeavtale for utførelse av oppdrag i tilknytning til ventilasjonsanlegg. -
Tilbyr rammeavtale på rørleggertjenester
AKTUELLE PROSJEKTER: Indre Østfold kommune inviterer til konkurranse om rammeavtale på rørleggertjenester. -
Utlyser VA-prosjekt i Asker
AKTUELLE PROSJEKTER: Asker kommune utlyser generalentreprise på spillvanns- og overvannsprosjekt i Røyken. -
Tilbyr VA-prosjekt i Inderøy kommune
AKTUELLE PROSJEKTER: Inderøy kommune, Enhet veg, vann og avløp, innbyr til konkurranse for prosjekt Vann - Hovedvannledning Vist – Hustadlandet. -
Vil ha bedre overvåking av vann og avløp ved Oslo Lufthavn
AKTUELLE PROSJEKTER: Avinor ønsker å effektivisere overvåking ved Avdeling Vann og Miljø på Oslo Lufthavn Gardermoen.
Bransjekommentar
-
- Neste 50-årsflom kommer ikke om 50 år
KRONIKK: - Byggherrer i offentlig og privat sektor bør oppdatere sine kalkyler, og vurdere om de har gjort det de kan for å beskytte seg mot vannskader. -
- BIM er viktig i vannbransjen
FAGARTIKKEL: 3D-modeller og digitale løsninger for gjennomføring av anleggsprosjekter. Hvordan bruker man det i en kommunal VA-etat? -
- Dette må du beregne plass til i det tekniske rommet
FAGARTIKKEL: Det tekniske rommet er på mange måter hjertet i ethvert bygg. Derfra distribueres varme, vann og luft til hele bygget. Så hvor mye areal burde du sette av til det tekniske rommet? -
Ressursbank for overskuddsmasser
BRANSJEKOMMENTAR: - Hva gjør man med overskuddsmasser? Med Bærum Ressursbank kommer overskuddsmasser til nytte med mest mulig gjenbruk og minst mulig transport. -
- Smart ledningsfornyelse kan gi lavere økning i vann- og avløpsgebyrer
KRONIKK: - Det er varslet rekordhøy økning i vann- og avløpsgebyrer fremover. For å holde kostnadene nede er det viktig at kommunene velger smarte og effektive løsninger. -
- Hvordan skal vi bruke energien effektivt?
Etter at energikommisjonen i vår la frem rapporten "Mer av alt – raskere" har energieffektivisering virkelig blitt satt på agendaen. Men hvordan skal vi klare å nå de hårete målene som ble foreslått av energikommisjonen? -
Tomme skolebygg gir legionellautsatte dusjanlegg
FAGARTIKKEL: Når høstsemesteret starter vil mange tappepunkter benyttes igjen for første gang på lang tid. Da er det en reel sannsynlighet for at Legionella kan ha etablert seg i skolens dusjanlegg. -
- Er byggebransjen for maskulin?
DANMARK: - Skal vi virkelig skape en bransje som favner bredere, tiltrekker seg flere kvinner og minoriteter, og hvor konfliktnivået reduseres, må det skje endringer – ikke minst hos oss selv. -
Dette er forskjellen på tørranlegg, glykolanlegg og våtanlegg
FAGARTIKKEL: Sprinkleranlegg er en svært viktig og effektiv "brannvakt" som redder liv og verdier hver eneste dag. Her får du en kort innføring i hvilke typer sprinkleranlegg som finnes, og noen råd om hva du bør tenke på når du skal velge og montere sprinkleranlegg i næringsbygg og andre større bygg. -
Krevende NoDig-oppdrag i kvikkleire
FAGARTIKKEL: Eco Drilling AS utfører sitt største og mest kompliserte oppdrag innen styrt boring i Lørenskog. -
- Bærekraftige bygg fordrer gode service- og vedlikeholdsavtaler
FAGARTIKKEL: - En service- og vedlikeholds avtale gir deg ikke bare forutsigbarhet og sikrer godt vedlikehold, den spiller også en kritisk rolle i å oppnå et grønnere bygg. -
Har borettslaget dårlige avløpsrør?
FAGARTIKKEL: Kommer det rare lyder fra rørene, vond lukt eller tilbakeslag i sluket? Det er typiske tegn på dårlige avløpsrør, og dere bør undersøke tilstanden på rørene. -
- Vi bør tenke mer «Just-in-Case», ikke bare «Just-in-Time»
KRONIKK: - Jeg har blitt spurt om hvorfor jeg har takket ja til jobben som direktør i Norsk Vann. Det er det flere svar på, både profesjonelt og i privatlivet. -
- De godt skjulte energibesparelsene
FAGARTIKKEL: Hvordan optimalisere HVAC-systemene slik at de regulerer ift normal drift, sparer energi og gir et sunt og komfortabelt miljø for de som oppholder seg i bygningen? -
De fem fallgruvene du må unngå i prosjektarbeidet
BRANSJEKOMMENTAR: - Enkelte prosjekt er dømt til å mislykkes allerede før de har startet, mens andre kjemper seg fram til målstreken før de faller om. Og så er det de som lykkes. Hva er det som gjør at noen får det til og noen feiler? -
- Rørfornying reduserer klimagassutslipp og avfallsmengde fra bygg
BRANSJEKOMMENTAR: - Gjenbruk av eksisterende bygningsmasse har store fordeler – det har også gjenbruk av eksisterende rør. Med rørfornying kan innvendige avløpsrør få minst femti nye leveår med minimale inngrep i bygget.
Kurs og Seminarer
-
Sammen om nytt kurssenter i Stavanger
Nå kan du ta en rekke typer varmepumpekurs hos Panasonic i Stavanger – takket være et samarbeid mellom Panasonic og NOVAP. -
Programmet for KUMdagene er klart
Ulefos arrangerer KUMdagene 25. og 26. oktober 2023. Nå er det innholdsrike programmet klart, og vil omfatte mer enn gategods, etter ønske fra fjorårets deltakere. -
Olimb Anlegg med vellykket fagtreff
Årets åpne dag, i regi av Olimb Anlegg AS, ble like vellykket som fjorårets arrangement. Bedriften stilte ut borerigger, maskiner og utstyr som brukes i No-Dig. -
NoDig-konferansen 2023
29. og 30. november samles NoDig-bransjen til konferanse i Drammen. I to dager vil bransjen blant annet diskutere teknologiutvikling og fremtidsutsikter for grøftefri rørfornyelse. -
Bodø Energi blir vertskap for Fjernvarmedagene
FJERNVARMEDAGENE URBAN ENERGI 2023: Mens hele Bodø forbereder seg på rollen som europeisk kulturhovedstad neste år, varmer Bodø Energi opp med vertskapsrollen for årets utgave av Fjernvarmedagene Urban Energi. -
Datoene er klare for VA Messene 2024
Årets VA Messer er over og kan atter en gang vise til svært gode resultater. Datoene for neste runde i 2024 er nå satt. -
Vil sette vann på agendaen
21-24 juni arrangeres Kongsberg Agenda. Her vil Ulefos sammen med Xepto sette vann på agendaen. -
Inviterer til Legionella-webinar
I samarbeid med Eurofins inviterer SGI Compliance AS til webinar om «Innføring i Legionellakontroll» 7. juni 2023. -
Inviterer til Ventistål ARENA
Ventistål inviterer til «Ventistål ARENA – Mulighetenes møteplass», 26.-27. oktober på The QUBE, Gardermoen. -
Klart for ny Multifagmesse
Den 1. juni inviterer 10 fremtredende aktører innen VVS, energi og ventilasjon til «Multifagmesse 2023» i Bergen. -
Integra inviterer til årskonferanse
Integra arrangerer Årskonferanse 2023 den 23. mai på Rebel i Oslo. I tillegg til formelt årsmøte byr arrangøren på et spennende fagprogram, samt både mat og mingling. -
Deltakerrekord på VA-dagene
Totalt 135 VA fagfolk møttes på VA-dagene 2023. SG PAM Norge satset på en utvidet fagkonferanse. Arrangørene er storfornøyde med både program og deltakerantall. -
AVK og Pipelife samarbeider om Vann & Miljø 2024
To markedsledere innen VA samarbeider om konferansen Vann & Miljø 2024. Målet er å skape en felles faglig arena for miljø, kompetanse og digitalisering. Konferansen vil være i Tønsberg 17.–18. april neste år. -
Inviterer til "RoomVent 2024"
"Healthy Air Together". Det er temaet for verdens viktigste konferanse innen ventilasjon og inneklima. Den 23.-26. april neste år møtes forskere og næringsliv på Nordbygg-messen for Scanvacs "RoomVent 2024". -
Vil kickstarte ombruk innen VVS med seminar
I BAE-næringen dukker det stadig opp nye ombruksinitiativer, men lite i stor skala, og sjeldent for VVS spesifikt. -
Hvordan redusere vannskaderisiko i fremtidige bygg?
SINTEF Community, Rørentreprenørene Norge (RørNorge), Fagrådet for våtrom (FFV) og Direktoratet for byggkvalitet (DIBK) inviterer til Norsk Vannskadedag 2023.
Produktnyheter
-
Målbare baderom fra Vieser
PRODUKTNYHETER: Vieser, som er kjent for sine unike designsluk og gulvsluk av høy kvalitet har lansert gulvslukmansjetter med sensorer som måler fuktighet under tettesjiktet. -
Når bad og vaskerom blir ett
PRODUKTNYHET: Er det mulig å skape en vakker og innbydende kombinasjon av bad og vaskerom i ett? Vedum mener de har løsningen med baderomsserien Free. -
Lindab lanserer oppdatert versjon av Vent Tools-appen
PRODUKTNYHET: Lindab presenterer den nyeste oppdateringen av sin populære app, Vent Tools. Denne oppdateringen tar brukeropplevelsen til et nytt nivå, og gir unike verktøy for å forenkle og effektivisere arbeidet i alle ledd. -
Ny high-end aerotemper fra Frico AS
Frico AS introduserer CHAMP, en high-end vannbåren aerotemper med smart styring. -
Gustavsberg lanserer baderomsmøbler i serien Graphic i Beige
Nå får du Gustavsbergs populære Graphic baderomsmøbler i beige. Denne fargens begredelig navn hindrer den ikke i å gjenfødes i stadig nye trender – som nå. -
Lanserer vannbåren aerotemper "Frico SWS"
PRODUKTNYHET: Med Frico SWS kan Frico AS nå levere aerotempere til prosjekter hvor hovedfokus er kostnadseffektive løsninger. -
AxFlow får distribusjonsavtale med HWM Water Ltd.
AxFlow satser innen lekkasjesøk og har inngått distribusjonsavtale med HWM Water Ltd, et allerede etablert merkenavn her i Norge. -
Lanserer FLIR E8 Pro
PRODUKTNYHET: FLIR og Elma Instruments AS lanserer det nye termografikamera FLIR E8 Pro. Kameraet er en videreutvikling av bestselgeren E8-XT, og byr på nye smarte funksjoner. -
Lanserer Conti+ Conprimus Dusjpanel
Froster AS introduserer Conti+ Conprimus Dusjpanel. - Dette er en innovativ og avansert løsning som setter en ny standard for dusjopplevelsen i det norske markedet, mener Artur Burdek, salgsingeniør VVS, i Froster AS. -
Lindab i front med ventilasjonskanaler i fossilfritt stål
Som et av få selskaper i verden vil Lindab i løpet av september motta en testleveranse av SSABs fossilfrie stål fra forskningsanlegget Hybrit. -
Lanserer GROHE Everstream
GROHE avduker nå sin nye dusj, GROHE Everstream, som resirkulerer vannet. Dusjen fremmer effektivt vannbruk og reduserer vannforbruket med opptil 75 prosent. -
Lanserer Mitsubishi Gussuri
Mitsubishi Electric lanserer den nye ekstremt stillegående luft-luft vamepumpen Gussuri. -
Lanserer LK Gulvvarmelist Combi
LK Systems presenterer brukervennlige gulvvarmelister av 100 prosent gjenvunnet materiale, som er snille mot både miljøet og installatøren. -
C·BATH – en ny baderomsopplevelse fra Cosentino
C·Bath er et nytt merke fra Cosentino og består at to konsepter – The Bathelier, et eksklusivt konsept skapt av anerkjente designere fra hele verden, og C·Bath Studio, Cosentinos egen visjon. -
TECE lanserer håndlagd betjeningsplate i industrielt design
PRODUKTNYHET: Betjeningsplaten TECEsquare er en favoritt blant arkitekter og forbrukere som vil skape et moderne og personlig baderom. Nå suppleres serien med en industriell variant i rustet stål, hvor hver betjeningsplate bearbeides for hånd. -
A. Bergli AS med nytt gulvvarmesystem
PRODUKTNYHET: A. Bergli AS lanserer Varmtech Mini Comfort, lavtbyggende gulvvarmesystem. Total byggehøyde uten overgulv er 25mm.
Nyttekjøretøy
-
Heidenreich tar grep for å nå hårete mål om utslippskutt
Heidenreich har en målsetning om å redusere sine utslipp med minimum 70% innen 2030. Nullutslippsløsninger innenfor transport er et av de viktigste tiltakene for å redusere de totale utslippstallene. -
- Sjokkerende dårlige intensiver
Under Arendalsuka har støtte og insentiver til elektriske varebiler vært et hett tema. RSA mener nullutslippsmålene i 2025 for el-varebiler kun kan nås dersom varebil-intensiver økes betraktelig, på linje med andre europeiske land. -
Først ut med helelektriske Ford E-Transit
De tre første kundeleverte E-Transit i Norge, som nylig ble utlevert hos Kverneland Bil i Stavanger, skal nå settes inn i den daglige driften og levere kontorrekvista og forbruksmateriell til bedrifter i Stavanger og Sandnes-regionen i Rogaland. -
Ford Transit Custom blir helelektrisk
Ford tok i dag nok et stort og viktig skritt på veien mot en helelektrisk fremtid da Ford Pro avslørte de første detaljene om den nye helelektriske E-Transit Custom. -
Fortsetter å sponse Norges Hyggeligste Håndverker
– Vi er svært fornøyd med fortsatt å være hovedsponsor for en kåring som skaper så mye engasjement og stolthet hos håndverkerne, sier Ingvild Øversveen, markedssjef for Volkswagen Nyttekjøretøy i Harald A. Møller AS. -
Først ute med «grønn rørinspeksjon»
JTR Gruppen, med hovedkontor på Nærbø, har fått overlevert sin første helelektriske rørinspeksjonsbil. Trolig er dette den første bilen i sitt slag i Norge. -
Har overtatt Fiat, Alfa Romeo og Jeep i Norge
Fra og med 1. desember 2021 har Bertel O. Steen overtatt importen av bilmerkene Fiat, Alfa Romeo og Jeep til Norge. -
Ford avduker neste generasjon av Ford Ranger: Smartere, tøffere og enda mer praktisk i bruk
Ford avduket i dag den smarteste, tøffeste og mest kapable Ranger pickup som noensinne er utviklet. -
Ranger i fire spesialutgaver
I løpet av året har Norge og Europas mest solgte pickup så langt i år, Ford Ranger, kommer i fire nye spesialutgaver. Nå skal de nye variantene prøvekjøres av europeisk presse. -
Tvinges til å kjøpe flere biler
Dagens regelverk tvinger KTV Group-eier Kennet Nilsen til å kjøpe flere biler enn han trenger. Årsaken er seteavgiften. Et baksete koster bygg og anleggsbedriften 674 000 kroner. -
Salgsstart på elektriske EQV varebil
Mercedes-Benz EQV varebil er et elektrisk alternativ med høyt fokus på komfort. Bilen har en rekkevidde på opptil 357 kilometer (WLTP), og kan hurtiglades med opptil 110 kW. Prisene starter på kr. 689.900,- og den kan bestilles allerede nå. -
Nye Ford E-Transit skal snart testes av norske kunder
Norge er et av tre land hvor den nye helelektriske varebilen Ford E-Transit snart skal tas i bruk i et stort kundetestprosjekt som gjennomføres i Europa. -
Ford lanserer to nye Ranger-spesialvarianter: Stormtrak og Wolftrak
Ford Ranger var Norges mest solgte pickup i Norge i fjor. Til høsten kommer den i ytterligere to spennende og eksklusive spesialvarianter: Ranger Stormtrak og Ranger Wolftrak. -
Toyota er Norges mest kjøpte bilmerke i første kvartal
Med over 6000 nyregistrerte biler så langt i år, topper Toyota listen over landets mest populære bilmerker ved å være størst både på person og varebil. -
Satser på elektriske varebiler
Bilansvarlig Ståle Thuv i Assemblin kunne uka før påske ta imot de første seks av i alt 32 nye, elektriske varebiler. -
Ford lanserer smarte speil for varebiler
Nå kan du få ettermontert et smart bakspeil til Transit Custom og 2T Transit. Speilet gir deg full oversikt bakover dersom du har varebil uten vindu bak eller fullastet bil.