Våtromsveteran takker av

Publisert: 25 Apr 2022
Av Trond Schieldrop
– Det er tid for alt, sier mannen som i deler av sin yrkesaktive karriere har kjempet for at VVS-bransjen må følge lovpålagte forskrifter og regler. Og jordnære Vidar liker ikke å bli hauset opp med superlativer.
– Å kalle meg for våtromnormens far er en sannhet med modifikasjoner. Det er mange som har utført et stort arbeide med å utvikle normen, og ikke minst markedsført den. Jeg har i alle år jobbet aktivt med å styrke rørleggerbransjens renomme og slå ned på useriøse aktører, sier Wold til VVS aktuelt.
Tett uansett utførelse?
- På slutten av 1980-tallet annonserte VVS Utviklingssenter i flere bransjeaktuelle fagblader, hvor de søkte etter bedrifter over hele landet som ville bidra til å utvikle KS-systemer for våtrom. I 1989-90 var det 60 - 70 bedrifter som søkte om å få være med på utviklingen, hvorav 17 ble med etter en evaluering. Det var bl.a. store utfordringer med å flislegge bad, blant annet fordi kunnskapen om arbeidsutførelse var lav. Vi hadde begynt med import av fliser fra Italia og søke derfor etter kompetanse. Den gjengse oppfatningen var at et flislagt bad var tett uansett utførelse. Dette fikk vi smertelig erfare. Vi la de første badene tidlig på 1980-tallet direkte på eksisterende underlag som maling, vinyltapet m.m., kun med påføring av primer (S- væske) for bedre vedheft. Etter noen måneder meldte problemene seg med fliser som løsnet, lekkasje p.g.a. manglende tettesjikt, og badene måtte rives ned og bygges opp igjen.
Kvalitetssikring av våtrom
– Vi meldte oss på kurs i regi av VVS Utviklingssenter og til sammen 17 rørleggerbedrifter fra Alta i nord til Stavanger i sør var på samlinger i nesten tre år sammen med en rekke leverandører, bransjefolk og forelesere. Vi tok for oss alt fra å flislegge bad, tettesjikt med membransystemer, fall på gulv, konstruksjoner ved forskjellige overflater og øvrige installasjoner. Rør i rør systemer var på full fart inn på markedet, sammen med en stor utvikling av membran og mansjettsystemer. Nestor og leder for VVS Utviklingssenter, Bente Flesland var en drivkraft. Kursene hjalp oss til å bygge opp gode rutiner for å kvalitetssikre våtrom. Praktiske oppgaver ble retningsgivende for bygging av bad. Som en kuriositet kan nevnes at jeg nå skal rive et demobad vi bygde for 30 år siden. Det er like fint som den gang, men trenger et ansiktsløft tilpasset dagens brukere, sier Vidar.
Bildet: Vidars kunnskap om trygge og vanntette våtrom har vært med på å påvirke bransjens håndverkutførelse. Han er også en mye brukt foredragsholder innen om sanitær- og våtromsproblematikk. Foto: Bjørn Laberg
- Jeg har frosset mye
Det var faren som på 1950-tallet startet rørleggerfirmaet Kolbjørn Wold & Sønn AS på Kirkenær. I 1967 begynte Vidar som lærling hos Torhaug-gruppen i Oslo hvor han var med som rørleggerlærling i høyblokkene på Tveita da de ble bygd. Lærlingeskole ble gjennomført etter real- og videregående skole. Da han tok svennebrevet på 1980-tallet etter fem år som svenn, jobbet han som rørlegger samtidig som han gikk på Oslo Tekniske Fagskole og Bedriftslederskolen på kveldstid. I 1973 overtok han halvparten av familievirksomheten på Kirkenær og kjøpte ut resten i 1980 og avla mesterprøven. Utviklingen i rørfaget fra han tok svennebrevet på 1980-tallet og frem til i dag har ifølge Vidar vært en gedigen opptur for bransjen.
– Jeg har frosset mye og båret mange tunge løft. I Thorhaug-gruppen fikk jeg i oppdrag å legge bunnledninger i et hybelbygg på Frogner med 9’ soil rør. Det var slitsomme løft selv om jeg fysisk var godt trent. I tillegg sølvloddet vi og bøyde kobberrør med sveiseapparat, eller slo gjenger og loddet på messingavstikkere (T-rør). Dette gikk ut på dato på 1970-tallet.
- Hvor er yrkesstoltheten?
I 60-årene kom sølvlodding på avstikkere på kobberrør til servanter, toaletter og dusjbatterier. Det var også mange åpne anlegg med skjøter. Så kom kobberrør som ble rullet ut med plastmantel og støpt ned i baderomgulv. I ettertid har dette medført mye lekkasjer. Rør-i-Rør systemet som ble lansert på 1990-tallet, ble en nyvinning i markedet, sier han.
Vidar mener rørleggerne på 1950-og 60-tallet hadde større yrkesstolthet enn i dag.
– Datidens anlegg var synlige i motsetning til i dag hvor rørene monteres bak vegg hvor utførelsen ikke er synlig og i mange tilfelle blitt deretter. Yrkesstoltheten har i mange tilfelle sunket flere hakk og antall tvistesaker og skandaleprosjekter har økt i omfang og flere har havnet i rettssystemet. I VW Consult har jeg vært vitne i flere rettssaker hvor vi har vært på befaring med påfølgende rapporter om feil og mangler. Mange virksomheter er blitt dømt for feil håndverkspraksis, men mange har også gått fri, sier han til VVS aktuelt.
Dårlige holdninger
Vidars kunnskap om trygge og vanntette våtrom har vært med på å påvirke bransjens håndverkutførelse. Over 6 000 våtromsertifikater er utstedt i løpet av hans virkeperiode. Men han er ikke imponert over kvaliteten til de som utfører oppdrag i våtrom.
– Primært skyldes det dårlig eller manglende prosjektering / beskrivelse og arbeidsutførelse. Siden TEK kom som forskrift i 1997 har vi opplevd mangelfull prosjektering av både store, mellomstore og små anlegg. Fortsatt er det mange som ikke leser monteringsanvisningene. De vet ikke hvordan tettesjikt og membraner fungerer sammen med primere, heftmidler og divisjonssperrer. Mangelfull prosjekt- og produktkunnskap er en hemsko for bransjen. Vi ser også at mange utenlandske fagarbeidere dessverre ikke behersker norsk og har mangelfullt kjennskap til regelverket, ofte fordi de ikke får nødvendig opplæring.
– Hva blir konsekvensen av den slepphendte håndteringen av regelverket og dårlig håndverksutførelse?
Grådighetskultur
– Først og fremst går det utover bransjens renomme og koster samfunnet milliarder av kroner i dårlig håndverkutførelse. I et prosjekt måtte 288 bad rives på grunn av lekkasje. Årsaken var feil / dårlig utførelse. I byggebransjen oppleves også en grådighetskultur om å tjene raskest mulige penger. Når også tingrettsdommere har manglende kunnskap og forståelse for regelverket i plan- og bygningsloven, TEK10 og TEK17, får det negative konsekvenser. Som fagkyndig vitne har det vært stor oppmerksomhet om TEK 97 TEK 10 og TEK 17. Jeg har vært på skadested, skrevet rapporter og er skremt over den dårlige utførelsen. Monteringsanvisninger og ikke minst Tekniske godkjenninger fra SINTEF viser løsninger som skal ivaretas. Dessverre er det mange som kaster dem før de begynner arbeidet. De legger membranfiller i sluket og skrur på klemringer i den tro at det er nok, men ofte går det galt. Når det er sagt, er det mange fagarbeidere som gjør et godt håndverk, sier Vidar.
Trygg Kurs overtar stafettpinnen
- I 2005 ble VW Consult AS etablert, og vi har hatt mellom 8000-9000 deltakere på våre kurs og ca. 6000 sertifiseringer, sier han.
Årsaken til at VW Consult AS solgte selskapet til Trygg Kurs AS var at Vidar Wold og hans samboer Ninne Imislund har oppnådd pensjonsalder og ønsket å trappe ned kursvirksomheten.
– Ninne har hatt jobben med å tilrettelegge kursene i hele landet både når det gjaldt påmeldinger og utarbeidelse av kursmateriell. KS og arbeidspermer for deltakerne var ene og alene hennes jobb, samt tilrettelegge for eksamen i h.h.t. Fagrådets retningslinjer. I tillegg har hun ført en database over alle kursdeltakere og påminnet dem om oppdatering av sertifikatene. Derfor ønsket vi å finne noen som kunne videreføre vår kursvirksomhet, som vi har holdt på med siden 2005. Etter en nøye evalueringsprosess falt valget på Trygg Kurs, sier Vidar Wold.
Naturlig del av totalporteføljen
Trygg Kurs tilbyr kurs innen brannvern, dokumentert opplæring, førstehjelp, industrivern, HMS og sertifisert opplæring. Kursene avholdes over hele Norge i henhold til lovpålagte krav, forskriftsreguleringer og anbefalte bransjekrav.
– Vi er en nasjonal kursleverandør som driver med sikkerhetsopplæring og rådgivning til alt fra bygg- til anleggsektoren. Aktuelle nedslagsfelt er sertifisering av varme arbeider, bygging av stillaser, bruk av personlig verneutstyr og fallsikringsutstyr. Vi har også kurs innen brannvern, dokumentert opplæring, førstehjelp og industrivern. Vårtromsnormen og kunnskap om å bygge sikre våtrom blir en naturlig del av totalporteføljen, sier administrerende direktør i Trygg Kurs, Trond Martin Bjelland.
Viderefører arbeidet
– Hvordan skal Trygg Kurs videreføre Wolds 30 års lange arbeid med våtromnormen?
– Vi har hatt en god dialog med VW Consult AS og kommer til å bygge videre på kompetansen og kunnskapen som selskapet er kjent for i markedet. Vi skal videreføre arbeidet og skal se på de normative føringene til fagrådet og utviklingen på produkt- og forskriftsiden. Vi har inngått en avtale med Wold om å bruke hans våtromkompetanse, noe både vi og våre kunder vil dra stor nytte av fremover, understreker Bjelland.
Vidar har som nevnt valgt å trappe ned kursvirksomheten, men klarer ikke å gi helt slipp på rørleggervirksomheten.
– Jeg har ikke lagt rørfaget helt på hylla og driver nå med å oppgradere fem bad for venner og bekjente. Ellers har jeg en liten hytte i Røssneskilen mellom Fredrikstad og Halden som jeg besøker ofte. Jeg liker også å reise og har planer om å dra til mitt favorittland Italia. Det som også gir meg stor glede er mine fire barnebarn, der jeg kan utfolde min bestefarrolle fullt ut, sier den spreke våtromsveteranen.
Bildet: - Vi skal videreføre arbeidet og skal se på de normative føringene til fagrådet og utviklingen på produkt- og forskriftsiden, sier administrerende direktør i Trygg Kurs, Trond Martin Bjelland (t.h.) Foto: Trond Schieldrop
-
Applauderer budsjettforlik med kraftig ENØK-satsing
Regjeringen har kommet frem til et budsjettforlik med SV som øker bevilgningene til Enova og Husbanken. Det får en tommel opp fra VKE.
-
Rørkjøp med solid satsning på 2024
Fremgangsrike forhandlinger med leverandører og partnere og en uovertruffen synlighet på sosiale medier gjør at Rørkjøp står sterkere enn noensinne i forkant av 2024, mener rørleggerkjeden.
-
- Heltene som sikrer at du og jeg kan surfe på nett
UTDANNING: Alt vi gjør på vår egen mobil eller PC foregår egentlig i store datasentre, mer berømt som «skyen». Uten datasentrene hadde vi ikke hatt sosiale medier, netthandel eller mulighet til å strømme favorittfilmen.
-
Tilbyr rammeavtale på ventilasjonstjenester
AKTUELLE PROSJEKTER: Enebakk og Nittedal (NRI) innbyr til åpen anbudskonkurranse på Ventilasjonstjenester.
-
VA-dagene - faglig «vårslepp» i vannbransjen
Etter påske inviterer PAM Norge igjen til VA-dagene. Det er fjerde gang konferansen arrangeres for fagfolk i vannbransjen.
-
Byggenæringen samles rundt felles standarder
Samordningsrådet for digitalisering av bygg-, anleggs- og eiendomsnæringen har levert sin sluttrapport.
-
VB Gruppen inngår 6-årig avtale med If Forsikring
Den strategiske samarbeidsavtalen vil styrke samarbeidet mellom Norges første rørleggerkonsern og et av Norges største forsikringsselskaper.
-
Borerigg skaper grønn dansk historie ved Aarhus Havn
DANMARK: En 31 meter høy, elektrisk dreven borerigg med 6000 hestekrefter har flyttet inn på Sumatravej ved Aarhus Havn.
-
Lavere leiekostnader og CO2-utslipp med innovativ byggteknologi
- Som et fremoverlent eiendomsselskap er det naturlig å satse på fremtidsrettet teknologi for å redusere CO2-utslipp og kostnader for leietakerne, sier Thomas Taklo.
-
Tilbyr sjøledningsprosjekt på Hvaler
AKTUELLE PROSJEKTER: Hvaler kommune utlyser entreprise på ny sjøledning Revholmen- Kallera.
-
PTG kjøper Arctic Kulde
Norges ledende kuldetekniske kompetansemiljø PTG har inngått avtale om å kjøpe hundre prosent av aksjene i Arctic Kulde AS i Spydeberg.
-
Ny Sales Manager i OSO Hotwater
OSO Hotwater har ansatt Benny Simonsen som Sales Manager, Europe, fra 1 april 2022.
-
Dukker opp med bok om undervannsledninger
Hallingtreff 2022 nærmer seg, og forventningene til ledningseksperten Tom A. Karlsen i Cowi er høye hos arrangørene av treffet. Det siste året har nemlig 70-åringen jobbet fram ei unik bok,- så unik at den er den eneste i sitt slag i verden.
-
Heidenreich med ny butikk på Brobekk
Heidenreich fortsetter sin satsning på fysiske butikker og den nye Heidenreich- butikken på Brobekk ble åpnet 19. april.
-
Ny Channel Marketing Manager i Schneider Electric
Lydie Soares (41) startet i april som Channel Marketing Manager i Schneider Electric Norge med ansvar for markedsaktiviteter med elektrogrossister.
-
Skjerpede EU-krav ny i f-gass-forordning
EU kommisjonen publiserte 5. april utkast til ny f-gass-forordning. EU foreslår her både innstramninger og nye forbud mot f-gasser.
Aktivitetskalender
-
VA-dagene - faglig «vårslepp» i vannbransjen
Etter påske inviterer PAM Norge igjen til VA-dagene. Det er fjerde gang konferansen arrangeres for fagfolk i vannbransjen. -
- Det går mot rekordpåmelding på Hallingtreff
Det går mot rekord for Hallingtreff. Aldri før har så mange vært påmeldt så tidlig, og arrangørene venter fullt hus i januar. -
Malthe Winje Teknologidag 2023
Malthe Winje inviterer bransjen til sin egen Teknologidag 2023, den 28. november på Radisson Blu Plaza Hotell i Oslo. -
Operatørkurs private avløpsledninger
For første gang inviterer RIN til kurs på Nasjonalt senter for vanninfrastruktur på Ås. Temaet er operatørkurs private avløpsledninger: Stikkledninger, bunnledninger og innvendig røropplegg. -
Tre likheter – og én viktig forskjell ved Hallingtreff 2024
Hallingtreff 2024 rykker stadig nærmere. Noe er som det "alltid" har vært, og noe er forskjellig. Her er tre ting du vil kjenne igjen fra tidligere Hallingtreff, og én viktig forskjell. -
- Meld deg på Inspirasjonsdagen!
Ingeborg-nettverket inviterer til Inspirasjonsdagen den 23. November 2023. Årets tema er «Hit, og enda lengre». -
Sammen om nytt kurssenter i Stavanger
Nå kan du ta en rekke typer varmepumpekurs hos Panasonic i Stavanger – takket være et samarbeid mellom Panasonic og NOVAP. -
Programmet for KUMdagene er klart
Ulefos arrangerer KUMdagene 25. og 26. oktober 2023. Nå er det innholdsrike programmet klart, og vil omfatte mer enn gategods, etter ønske fra fjorårets deltakere. -
Olimb Anlegg med vellykket fagtreff
Årets åpne dag, i regi av Olimb Anlegg AS, ble like vellykket som fjorårets arrangement. Bedriften stilte ut borerigger, maskiner og utstyr som brukes i No-Dig. -
NoDig-konferansen 2023
29. og 30. november samles NoDig-bransjen til konferanse i Drammen. I to dager vil bransjen blant annet diskutere teknologiutvikling og fremtidsutsikter for grøftefri rørfornyelse. -
Bodø Energi blir vertskap for Fjernvarmedagene
FJERNVARMEDAGENE URBAN ENERGI 2023: Mens hele Bodø forbereder seg på rollen som europeisk kulturhovedstad neste år, varmer Bodø Energi opp med vertskapsrollen for årets utgave av Fjernvarmedagene Urban Energi. -
Datoene er klare for VA Messene 2024
Årets VA Messer er over og kan atter en gang vise til svært gode resultater. Datoene for neste runde i 2024 er nå satt. -
Vil sette vann på agendaen
21-24 juni arrangeres Kongsberg Agenda. Her vil Ulefos sammen med Xepto sette vann på agendaen. -
Inviterer til Legionella-webinar
I samarbeid med Eurofins inviterer SGI Compliance AS til webinar om «Innføring i Legionellakontroll» 7. juni 2023. -
Inviterer til Ventistål ARENA
Ventistål inviterer til «Ventistål ARENA – Mulighetenes møteplass», 26.-27. oktober på The QUBE, Gardermoen. -
Klart for ny Multifagmesse
Den 1. juni inviterer 10 fremtredende aktører innen VVS, energi og ventilasjon til «Multifagmesse 2023» i Bergen.
Aktuelle prosjekter
-
Tilbyr rammeavtale på ventilasjonstjenester
AKTUELLE PROSJEKTER: Enebakk og Nittedal (NRI) innbyr til åpen anbudskonkurranse på Ventilasjonstjenester. -
Tilbyr sjøledningsprosjekt på Hvaler
AKTUELLE PROSJEKTER: Hvaler kommune utlyser entreprise på ny sjøledning Revholmen- Kallera. -
FLOW Trøndelag VVS blir underentreprenør i Sit-prosjekt
Et stort studentbolig-prosjekt er i gang i Trondheim. Studentsamskipnaden Gjøvik, Ålesund og Trondheim (Sit) skal bygge 724 nye studentboliger. FLOW Trøndelag VVS er meget fornøyde med å få ta del i dette prosjektet i Nardovegen 12-14, like ved Gløshaugen. -
Avinor tilbyr rammeavtale på leveranse av VVS-tjenester
AKTUELLE PROSJEKTER: Avinor utlyser tre rammeavtaler innen ulike VVS-tjenester i Møre og Romsdal, Trøndelag og Helgeland. -
ØRIK tilbyr rammeavtale på rørleggertjenester
AKTUELLE PROSJEKTER: Øvre Romerike Innkjøpssamarbeid (ØRIK) tilbyr rammeavtale på rørleggertjenester. -
Ventilasjonsprosjekt ved Haukeland skole i Bergen
AKTUELLE PROSJEKTER: Bergen kommune tilbyr totalentreprise på ventilasjon og følgearbeider ved Haukeland skole. -
Tilbyr totalentreprise på varmeprosjekt i Nittedal
AKTUELLE PROSJEKTER: Nittedal kommune utlyser totalentreprise på utvidelse av varmeanlegg ved Li- hallen. -
Tilbyr rammeavtale innen vannmåling
AKTUELLE PROSJEKTER: Sigdal kommune tilbyr rammeavtale på levering av vannmengdemålere / husvannmålere, samt komplett system for innsamling av data og varsling av alarmer og lekkasjesøk. -
GK vinner storkontrakt på Vikingtidsmuseet
AKTUELLE PROSJEKTER: GK har signert en flerfaglig teknisk underentreprise med AF Gruppen på 286 millioner kroner på det nye Vikingtidsmuseet, der Statsbygg er byggherre. -
Arne Olav Lund bygger ny hovedvannledning i Lillestrøm
AKTUELLE PROSJEKTER: Nedre Romerike vann- og avløpsselskap har inngått avtale med Arne Olav Lund AS, et datterselskap av Peab Anlegg AS, om bygging av ny hovedvannledning i Lillestrøm. -
Rogaland Teater tilbyr ventilasjonsprosjekt
AKTUELLE PROSJEKTER: Rogaland Teater v/ Innkjøpsassistanse Vest AS, søker totalentreprenør til levering av nytt ventilasjonsanlegg. -
Tilbyr rammeavtale på VVS- og VA-oppdrag
AKTUELLE PROSJEKTER: Haugesund kommune tilbyr en rammeavtale på rørlegger, varme- VA og sanitærarbeid, samt sprinkleroppdrag. -
Tilbyr rammeavtale på rørleggertjenester
AKTUELLE PROSJEKTER: Saltdal kommune i Nordland ønsker å opprette rammeavtale på anskaffelse av rørleggertjenester med materiell. -
DSB tilbyr serviceavtale på tekniske anlegg
AKTUELLE PROSJEKTER: Direktoratet for samfunnssikkerhet (DSB) utlyser konkurranse om service- og vedlikeholdsavtale på tekniske anlegg ved avdelingens lokaler i Nydalen i Oslo. -
Tilbyr VA-prosjekt i Orkland kommune
AKTUELLE PROSJEKTER: Orkland Kommune i Trøndelag utlyser entreprise på sanering og opparbeidelse av ny avløpspumpestasjon. -
Søker rådgiver til badeanlegg
AKTUELLE PROSJEKTER: Steinkjerbygg KF søker konsulentbistand til å utarbeide vedlikeholdsplan for Dampsaga Bad.
Bransjekommentar
-
Skiftet ut 2,7 km undervannsledning
Fagartikkel: I midten av august fikk vi den første varslingen fra Bjørnafjorden kommune. De hadde fått brudd på en råvannsledning i Gåssandvatnet. -
- Svært mange sprinkleranlegg har ikke hatt lovpålagt kontroll
FAGARTIKKEL: - Det er dessverre få sprinkleranlegg som blir kontrollert årlig slik de skal i henhold til lovverket. Mer enn halvparten av anleggene har aldri blitt kontrollert i det hele tatt. -
- Kan PE brukes i selvfall avløpsnett?
FAGARTIKKEL: - Svaret er ja, så klart! Men PE er ikke et opplagt valg. Andre materialer er faktisk lettere å velge. Hvorfor er det slik? -
- Ny veileder for vannbehandling vil gi energieffektivt og bedre vannkvalitet
FAGARTIKKEL: Overgangen til lavtemperatursystemer og varmepumper har ført til økende utfordringer med vannkvaliteten i bygg. -
- Har du husket den årlige helsesjekken av varmeanlegget ditt?
FAGARTIKKEL: - På samme måte som en blodprøve hos legen, kan en vannbehandlingskontroll fortelle oss om vannkvaliteten er innenfor de verdiene vi ønsker oss. -
- I ulvetider må noen passe på flokken vår
BRANSJEKOMMENTAR: - Lønnstyveri fører også til en konkurransevridning der seriøse bedrifter utkonkurreres til fordel for de useriøse. -
Fem viktige VVS-funksjoner i nye næringsbygg
FAGARTIKKEL: Skal du planlegge eller prosjektere VVS-anlegg i et nytt bygg? Da er det en rekke forhold å ta hensyn til. -
- Hvordan få flere unge inn i vannbransjen?
BRANSJEKOMMENTAR: - På vegne av VA-Yngre vil jeg snakke om hva som trengs for å rekruttere flere unge til vannbransjen, og fortelle om min egen vei inn i bransjen. -
Hvordan gjøre det enklere å hjelpe eldre på badet?
FAGARTIKKEL: Hvordan kan bad tilpasses for at eldre skal kunne bo lenger hjemme, òg for at helsefagarbeidere skal kunne utføre jobben sin best mulig? -
- Neste 50-årsflom kommer ikke om 50 år
KRONIKK: - Byggherrer i offentlig og privat sektor bør oppdatere sine kalkyler, og vurdere om de har gjort det de kan for å beskytte seg mot vannskader. -
- BIM er viktig i vannbransjen
FAGARTIKKEL: 3D-modeller og digitale løsninger for gjennomføring av anleggsprosjekter. Hvordan bruker man det i en kommunal VA-etat? -
- Dette må du beregne plass til i det tekniske rommet
FAGARTIKKEL: Det tekniske rommet er på mange måter hjertet i ethvert bygg. Derfra distribueres varme, vann og luft til hele bygget. Så hvor mye areal burde du sette av til det tekniske rommet? -
Ressursbank for overskuddsmasser
BRANSJEKOMMENTAR: - Hva gjør man med overskuddsmasser? Med Bærum Ressursbank kommer overskuddsmasser til nytte med mest mulig gjenbruk og minst mulig transport. -
- Smart ledningsfornyelse kan gi lavere økning i vann- og avløpsgebyrer
KRONIKK: - Det er varslet rekordhøy økning i vann- og avløpsgebyrer fremover. For å holde kostnadene nede er det viktig at kommunene velger smarte og effektive løsninger. -
- Hvordan skal vi bruke energien effektivt?
Etter at energikommisjonen i vår la frem rapporten "Mer av alt – raskere" har energieffektivisering virkelig blitt satt på agendaen. Men hvordan skal vi klare å nå de hårete målene som ble foreslått av energikommisjonen? -
Tomme skolebygg gir legionellautsatte dusjanlegg
FAGARTIKKEL: Når høstsemesteret starter vil mange tappepunkter benyttes igjen for første gang på lang tid. Da er det en reel sannsynlighet for at Legionella kan ha etablert seg i skolens dusjanlegg.
Kurs og Seminarer
-
VA-dagene - faglig «vårslepp» i vannbransjen
Etter påske inviterer PAM Norge igjen til VA-dagene. Det er fjerde gang konferansen arrangeres for fagfolk i vannbransjen. -
- Det går mot rekordpåmelding på Hallingtreff
Det går mot rekord for Hallingtreff. Aldri før har så mange vært påmeldt så tidlig, og arrangørene venter fullt hus i januar. -
Malthe Winje Teknologidag 2023
Malthe Winje inviterer bransjen til sin egen Teknologidag 2023, den 28. november på Radisson Blu Plaza Hotell i Oslo. -
Operatørkurs private avløpsledninger
For første gang inviterer RIN til kurs på Nasjonalt senter for vanninfrastruktur på Ås. Temaet er operatørkurs private avløpsledninger: Stikkledninger, bunnledninger og innvendig røropplegg. -
Tre likheter – og én viktig forskjell ved Hallingtreff 2024
Hallingtreff 2024 rykker stadig nærmere. Noe er som det "alltid" har vært, og noe er forskjellig. Her er tre ting du vil kjenne igjen fra tidligere Hallingtreff, og én viktig forskjell. -
- Meld deg på Inspirasjonsdagen!
Ingeborg-nettverket inviterer til Inspirasjonsdagen den 23. November 2023. Årets tema er «Hit, og enda lengre». -
Sammen om nytt kurssenter i Stavanger
Nå kan du ta en rekke typer varmepumpekurs hos Panasonic i Stavanger – takket være et samarbeid mellom Panasonic og NOVAP. -
Programmet for KUMdagene er klart
Ulefos arrangerer KUMdagene 25. og 26. oktober 2023. Nå er det innholdsrike programmet klart, og vil omfatte mer enn gategods, etter ønske fra fjorårets deltakere. -
Olimb Anlegg med vellykket fagtreff
Årets åpne dag, i regi av Olimb Anlegg AS, ble like vellykket som fjorårets arrangement. Bedriften stilte ut borerigger, maskiner og utstyr som brukes i No-Dig. -
NoDig-konferansen 2023
29. og 30. november samles NoDig-bransjen til konferanse i Drammen. I to dager vil bransjen blant annet diskutere teknologiutvikling og fremtidsutsikter for grøftefri rørfornyelse. -
Bodø Energi blir vertskap for Fjernvarmedagene
FJERNVARMEDAGENE URBAN ENERGI 2023: Mens hele Bodø forbereder seg på rollen som europeisk kulturhovedstad neste år, varmer Bodø Energi opp med vertskapsrollen for årets utgave av Fjernvarmedagene Urban Energi. -
Datoene er klare for VA Messene 2024
Årets VA Messer er over og kan atter en gang vise til svært gode resultater. Datoene for neste runde i 2024 er nå satt. -
Vil sette vann på agendaen
21-24 juni arrangeres Kongsberg Agenda. Her vil Ulefos sammen med Xepto sette vann på agendaen. -
Inviterer til Legionella-webinar
I samarbeid med Eurofins inviterer SGI Compliance AS til webinar om «Innføring i Legionellakontroll» 7. juni 2023. -
Inviterer til Ventistål ARENA
Ventistål inviterer til «Ventistål ARENA – Mulighetenes møteplass», 26.-27. oktober på The QUBE, Gardermoen. -
Klart for ny Multifagmesse
Den 1. juni inviterer 10 fremtredende aktører innen VVS, energi og ventilasjon til «Multifagmesse 2023» i Bergen.
Produktnyheter
-
Lanserer hansgrohe Pulsify Planet Edition
PRODUKTNYHET: Med hånddusjen Pulsify Planet Edition når hansgrohe nok en milepæl innen bærekraftig produktutvikling, hvor ressurser spares i alle deler av produktets livssyklus. -
Lanserer Waterguard+
PRODUKTNYHET: Waterguard, kjent som Norges mest solgte lekkasjesikring, tar et stort skritt fremover ved å bli en integrert del av Abra – markedets nye standard for infrastruktur i bygg og boliger. -
Lanserer Dekton Ukiyo
PRODUKTNYHET: Cosentino lanserer Dekton Ukiyo, den første riflede konstruksjon i sitt slag, designet av Claudia Afshar. -
Lanserer ny generasjon Aquarea luft-til-vann varmepumper
PRODUKTNYHET: 15. november ble M-serien til Panasonics Aquarea luft-til-vann varmepumper lansert på det globale markedet. -
Moelven og Isola lanserer ny våtromsløsning
PRODUKTNYHET: Ved å legge MEMBRA rett på kryssfineren, kan du flislegge uten ekstra platelag og smøremembran. Løsningen er teknisk godkjent. -
A. Bergli AS tilbyr rustfrie akkumulatortanker
PRODUKTNYHET: A. Bergli AS kommer nå med akkumlatortanker i rustfritt materiale. Alle tankene leveres for 10 bar trykk. -
Pipelife lanserer populært overvannsrør i lavere vekt
Pipelife har laget rørsystemet Pragma Infra for å få bukt med stadig flere flommer og økt nedbørsmengde. Nå lanseres to dimensjoner i lettvektsvarianter – fremdeles med ringstivhetsklasse SN 8. -
Geberit presenterer Monolith Plus
PRODUKTNYHET: Geberits nye Monolith Plus kombinerer eleganse og komfort. Den reviderte utgaven av Geberits utenpåliggende sisterne gir deg mer komfort på badet. -
Intelligent oppgradering av gulvvarmen
Med et enkelt grep kan man nå oppgradere gulvvarmeanleggene med energibesparende funksjoner – uten at det går på komforten løs! -
Ny STD-kjegle DN1600 med sentrisk plassert DN800 mannhull
PRODUKTNYHET: Loe Rørprodukter AS fortsetter å oppdatere sitt sortiment av kjegler. De siste månedene har bedriften jobbet med utvidelsen av sortimentet for STD-kjegler. -
Wavin presenterer nytt fjernvarmesystem
Wavin vil presentere Calefa II, deres nyeste innovasjon innen fjernvarmesystemer, under årets Urban Energi-messe. -
Mitsubishi Electric lanserer Murai 40HT
PRODUKTNYHET: Mitsubishi Electric har nylig introdusert Murai 40HT. Dette er en avansert og energieffektiv luft-til-vann-varmepumpe, spesielt utviklet for næringsbygg. -
TECE lanserer betjeningsplater i nye metalliske farger
PRODUKTNYHET: Nå lanserer TECE fire nye trendige metalliske farger for betjeningsplatene TECEnow, TECEloop og TECEsolid. -
Wedi lanserer Sanwell dusjveggmodul
BYGG REIS DEG 2023: Wedi presenterer Sanwell dusjveggmodul i samarbeid med d line. Modulen er utviklet for vanskelige integrasjoner, og er glimrende for montering direkte på utsiden av CLT- eller betongvegger. -
Wedi TopWall tilbys i diskret marmor- eller granittpreg
BYGG REIS DEG 2023: Våtromsoverflatene wedi TopWall har fått et nytt elegant utseende med et diskret marmor- eller granittpreg. -
TECE med nye designrister i frostet glass
PRODUKTNYHET: TECEdrainline-serien utvides nå med to nye design i frostet glass, som sømløst harmonerer med nyhetene i TECEsquare-serien.
Nyttekjøretøy
-
Helelektrisk også for landets rørinspektører
PipelineVision AS i Bærum er klar for leveranse av sin første helelektriske rørinspeksjonsbil for det norske markedet. -
Heidenreich tar grep for å nå hårete mål om utslippskutt
Heidenreich har en målsetning om å redusere sine utslipp med minimum 70% innen 2030. Nullutslippsløsninger innenfor transport er et av de viktigste tiltakene for å redusere de totale utslippstallene. -
- Sjokkerende dårlige intensiver
Under Arendalsuka har støtte og insentiver til elektriske varebiler vært et hett tema. RSA mener nullutslippsmålene i 2025 for el-varebiler kun kan nås dersom varebil-intensiver økes betraktelig, på linje med andre europeiske land. -
Først ut med helelektriske Ford E-Transit
De tre første kundeleverte E-Transit i Norge, som nylig ble utlevert hos Kverneland Bil i Stavanger, skal nå settes inn i den daglige driften og levere kontorrekvista og forbruksmateriell til bedrifter i Stavanger og Sandnes-regionen i Rogaland. -
Ford Transit Custom blir helelektrisk
Ford tok i dag nok et stort og viktig skritt på veien mot en helelektrisk fremtid da Ford Pro avslørte de første detaljene om den nye helelektriske E-Transit Custom. -
Fortsetter å sponse Norges Hyggeligste Håndverker
– Vi er svært fornøyd med fortsatt å være hovedsponsor for en kåring som skaper så mye engasjement og stolthet hos håndverkerne, sier Ingvild Øversveen, markedssjef for Volkswagen Nyttekjøretøy i Harald A. Møller AS. -
Først ute med «grønn rørinspeksjon»
JTR Gruppen, med hovedkontor på Nærbø, har fått overlevert sin første helelektriske rørinspeksjonsbil. Trolig er dette den første bilen i sitt slag i Norge. -
Har overtatt Fiat, Alfa Romeo og Jeep i Norge
Fra og med 1. desember 2021 har Bertel O. Steen overtatt importen av bilmerkene Fiat, Alfa Romeo og Jeep til Norge. -
Ford avduker neste generasjon av Ford Ranger: Smartere, tøffere og enda mer praktisk i bruk
Ford avduket i dag den smarteste, tøffeste og mest kapable Ranger pickup som noensinne er utviklet. -
Ranger i fire spesialutgaver
I løpet av året har Norge og Europas mest solgte pickup så langt i år, Ford Ranger, kommer i fire nye spesialutgaver. Nå skal de nye variantene prøvekjøres av europeisk presse. -
Tvinges til å kjøpe flere biler
Dagens regelverk tvinger KTV Group-eier Kennet Nilsen til å kjøpe flere biler enn han trenger. Årsaken er seteavgiften. Et baksete koster bygg og anleggsbedriften 674 000 kroner. -
Salgsstart på elektriske EQV varebil
Mercedes-Benz EQV varebil er et elektrisk alternativ med høyt fokus på komfort. Bilen har en rekkevidde på opptil 357 kilometer (WLTP), og kan hurtiglades med opptil 110 kW. Prisene starter på kr. 689.900,- og den kan bestilles allerede nå. -
Nye Ford E-Transit skal snart testes av norske kunder
Norge er et av tre land hvor den nye helelektriske varebilen Ford E-Transit snart skal tas i bruk i et stort kundetestprosjekt som gjennomføres i Europa. -
Ford lanserer to nye Ranger-spesialvarianter: Stormtrak og Wolftrak
Ford Ranger var Norges mest solgte pickup i Norge i fjor. Til høsten kommer den i ytterligere to spennende og eksklusive spesialvarianter: Ranger Stormtrak og Ranger Wolftrak. -
Toyota er Norges mest kjøpte bilmerke i første kvartal
Med over 6000 nyregistrerte biler så langt i år, topper Toyota listen over landets mest populære bilmerker ved å være størst både på person og varebil. -
Satser på elektriske varebiler
Bilansvarlig Ståle Thuv i Assemblin kunne uka før påske ta imot de første seks av i alt 32 nye, elektriske varebiler.